55 стотинки ще струва на държавата всеки данък, който платим чрез ПОС терминал

21.04.2012 | 10:17
по статията работи: Теодора Пенева
14 банки вече са се включили в системата СЕБРА
55 стотинки ще струва на държавата всеки данък, който платим чрез ПОС терминал
Снимка: Sxc.hu

Министерството на финансите (МФ) въвежда поетапно системата за безплатни картови плащания към Държавния бюджет СЕБРА, информират от в. "Стандарт".

Рамковият договор вече е подписан от 14 банки. По него са инсталирани ПОС терминали в съдилищата, в сградите на общините и в тези на държавните ведомства. Целта е да можем по банков път да плащаме всички свои данъци, такси и глоби в самите съответни служби, като системата важи за физически лица и за фирми.

До момента договори с МФ са подписали "СИБАНК", "ОББ", "Общинска банка", "Централна кооперативна банка", "Търговска банка", "ДСК", "Първа инвестиционна банка", "Интернешънъл Асет Банк", "УниКредит Булбанк", "Корпоративна търговска банка", "Алианц банк", "Райфайзен банк", "Инвестбанк" и "Токуда". От следващата седмица те ще приемат искания от службите за инсталиране на ПОС устройства.

Още няколко банки са в процес на договаряне с ведомството. Съгласно рамковия договор държавата ще плаща фиксирана такса на банките в размера на 55 стотинки за всяка извършена трансакция.

Според експерти тази схема за плащания на данъци и такси е с условия, много по-изгодни от пазарните. Включените в нея институции ще плащат по 25 лева месечно за ползване на един ПОС терминал. Търговците плащат на банката, осигурила устройството, процент от трансакцията или по-висока фиксирана сума.

Целта е всички банки да започнат да предлагат услугата, коментират от МФ. Като финансови предприятия те са поставени пред еднакви условия за обсужването на администрацията по системата СЕБРА. Освен това за привличането на банките не е имало обществена поръчка и търг, за да може те да се състезават с най-изгодни за бюджета условия и за най-евтина услуга, уточняват от Министерството.

Не е ясно обаче какви ще са разноските за Държавната хазна при така договорените цени и дали в тазгодишния бюджет са предвидени средства за нововъведението. Друг възникнал въпрос по темата е по какви критерии институциите ще избират банката, която да ги обслужва и дали ще се ограничат само до една.

От Българската стопанска камара (БСК) отдавна настояват при избора на обслужваща банка всяка държавна структура да заложи условие разплащането с дебитна или кредитна да бъде без такси, припомня в. "Сега".

"Банките трябва да премахнат таксите за гражданите и бизнеса при превод към сметките на държавните структури, тъй като се възползват от големи парични потоци - през банката, обслужваща НОИ например", минават 7 млрд. лева, коментира Божидар Данев, изпълнителен председател на Камарата.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 12.11   680 г. – Започва 6-ият вселенски събор в Константинопол. 1914 г. – Първа световна война: Османската империя обявява война на държавите от Антантата. 1918 г....