Стряскащ е броят на фермите във Великотърновски регион, които не са категоризирани. Млякото им не покрива всички ветеринарно-санитарни изисквания. Повечето от тях не разполагат с необходимия сграден фонд и са в рамките на населените места. Точният брой на тези стопанства е 2300, отчитат в края на годината от служба „Земеделие и гори” във Велико Търново.
Към момента най-добрите ферми от първа категория са едва 57. Те покриват европейските изисквания за санитарен и ветеринарен контрол, имат модерен сграден фонд, а млякото, което произвеждат, е до 100 хиляди микроорганизми в милилитър.
От земеделската служба добавят, че 35 са фермите от втора група. Т.е те отговарят на условията за хигиена и помещения, но млякото е по-некачествено – над 100 000 микроорганизми в милилитър. За сравнение този показател в млякото от некатегоризираните ферми е над 400 хиляди.
Ако новото ръководство на земеделското министерство не се беше разбързало да ходи и моли в Европа за отсрочка, след две седмици тези стопанства трябваше да прекратят дейността си, коментират специалисти. Те допълват, че през следващите близо две години, колкото е отсрочката от Брюксел, много малка част от фермите ще се модернизират.
Бройката на закритите през тази година стопанства е незначителна – само 3-4. Покупко-продажбата между роднини обаче е много голяма. Най-често заради Програмата за развитие на селските райони се прибягва към продаване на стопанство от баща на син или друга подобна роднинска схема, пише в. "Борба".
От следващата година няма да има субсидии за литър качествено мляко, тъй като всичкото мляко, което произведем, трябва да е качествено. Такова, каквото е в ЕС.