59 експерти от централната, областните и общинските администрации днес участваха в обучение в София за правилно управление на проекти по Оперативната програма "Административен капацитет” (ОПАК). Те са представители на 14 нови бенефициенти по програмата: Министерският съвет, Министерството на финансите, Министерството на правосъдието, Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията, Прокуратурата на Република България, Столична община, Областна администрация Габрово, Областна администрация Монтана, Община Кърджали, Община Маджарово, Община Георги Дамяново, Българската агенция за безопасност на храните и Държавна агенция "Архиви”.
"Вече една година работим в посока на това да опростяваме процедурите и да направим процеса на работа по-лесен и по-гъвкав, като целта ни е да има ясни правила и успешно реализирани качествени проекти”. Това каза Моника Димитрова– Ръководител на Управляващия орган на ОПАК, при откриването на обучението, предназначено за бенефициенти по десет приключили процедури.
Димитрова добави, че бенефициентите могат да разчитат на пълна подкрепата и съдействие от страна на ОПАК, но подчерта, че Управляващият орган ще бъде безкомпромисен в процеса на мониторинг по отношение на качеството на изпълнение на проектите.
Сред целите на вече стартиралите проекти са: въвеждане на електронен пазар за нуждите на Централния орган за обществени поръчки; ефективно прилагане на принципите за защита на човешките права от институциите на съдебната и изпълнителната власт; усъвършенстване на инвестиционната политика чрез по-добро регулиране на инвестиционния процес и чрез развитие на електронното му управление; въвеждане на комплексно административно обслужване за предоставяне на качествени услуги за гражданите и бизнеса; ефективна координация за стратегическо планиране и мониторинг на регионалното развитие и др.
Участниците в обучението бяха запознати със задълженията си при изпълнението на проектите, включително за деклариране на нередности, както и с процеса на мониторинг, на финансов и предварителен контрол от страна на Управляващия орган. По този начин се намалява рискът от допускане на грешки и налагането впоследствие на финансови корекции. Една от темите на форума беше най-често допусканите от бенефициентите грешки при възлагането на обществени поръчки, съобщават организаторите.