До месец май работна група от Асоциацията на европейските ядрени регулатори ще предложи как да бъдат направени т.нар. "стрес тестове" на атомните централи в Европа. Това съобщи в предаването "Събота 150" на БНР председателят на асоциацията Юка Лааксонен. Той обясни, че тестовете ще се опират на физически проверки в централите и вероятно ще продължат около шест месеца.
По разпореждане на премиера Бойко Борисов от миналия месец, такъв тест ще бъде направен и на атомната ни централа в Козлодуй. Проверката ще включва седем основни критерия - местоположение на централата, риск от наводнения, охладителни системи - конструкция, резервни мощности, продължителност на експлоатационния живот, тип реактори и риск от терористични нападения.
Юка Лааксонен е категоричен, че няма причина за замразяването на строежа на нови ядрени мощности. Според него на стрес тестовете няма да има провалили се.
Резултатите от тези стрес тестове не са от такова естество, че да може да се каже за някого, че се е провалил. Ако някоя централа покаже пропуски на тестовете, това означава, че операторът трябва да вземе допълнителни мерки за сигурност. При старите централи това ще отнеме наистина време, каза още председателят.
Pешението дали временно да се затвори една АЕЦ е въпрос на национален суверенитет и от компетенцията на съответното правителство и регулаторна агенция. Аз не мисля, че ще има нужда от подобно нещо, освен ако няма някакви изненади. Очакванията ми са, че всяка централа ще открие по нещо, което трябва да се подобри, но то може да бъде коригирано в нормален режим в рамките на една-две години, сподели още Лааксонен.