В момента 6% от брутния вътрешен продукт на страната е генериран от IT-софтуер и телекомуникационните услуги като 3% от тях се падат на бизнес процесите при аутсорсване. Това заяви зам.-министърът на икономиката и енергетиката Красин Димитров на по време на конференцията "Как България да се превърне във водеща аутсорсинг дестинация", съобщават от МИЕ.
По думите на Димитров се очаква през тази година секторът да нарасне с 20%.
Ние ще подкрепим сектора, основно в областта на образованието на кадрите, като с трите асоциации, формиращи ITC-сектора, можем да направим публично-частно партньорство, в което да създадем съвместни програми за обучение и допълнителна квалификация, заяви зам.-министърът.
По думите му усилията на държавата ще бъдат насочени основно да създаде бизнес-средата, в която всички предприемачи и бизнес-инвеститори биха могли да работят. Данъчната система не е променяна от 2007 г. насам, т.е. тя е предвидима, не се очакват резки промени, а тъй като услугите са 90 до 100% експортноориентирани и специализирани, то те са конкурентноспособни и не се влияят от вътрешните тенденции.
„За това ние разглеждаме този икономически сектор като приоритетен за експорта на страната“, заяви Димитров.
Той поясни, че два от отраслите, които ще бъдат подкрепени приоритетно от кабинета, са в областта на научните изследвания и развитието, както и високо-технологичните услуги и иновации, към които спада и атусорсингът.
По думите му секторът създава възможност за решаване на проблема с младежката безработица и осигуряване на работни места, като това е единственият сектор в родната икономика, където безработица няма.
България е на 3-то място в света по брой на сертифицирани софтуерни инженери и специалисти в IT-индустрията и е на 1-во място по отношение на брой IT-специалисти на глава от населението. Страната ни е втора в Европа и пета в света в класацията за най-привлекателна дестинация за аутсорсване на услуги.