61,5% средно са загубите на вода по мрежата в България. Това каза в интервю за Агенция "Фокус" проф. Румен Арсов - председател на Българската асоциация по водите (БАВ) и преподавател в Хидротехническия факултет на Университета по архитектура, строителство и геодезия (УАСГ).
Загубите на вода в България са неприлично високи. Средно те са 61%. Последните данни са за 61,5%, но това е средно, което означава, че някъде са 80% и повече. Загубите се дължат на амортизираните водопроводни и канализационни мрежи. Почти 40% от водата, която добиваме с доста средства - електроенерегия, химикали за почистване и т.н., я губим и не я оползотворяваме. Тези 60% не са само физически загуби, т.е. загуби на вода. Те се изчисляват със загубите от неплатена вода, кражби, вода, предоставена за обществени нужди, търговски загуби. Физическите загуби никой не знае колко са точно, но са големи, коментира експертът.
Според него питейната вода у нас винаги е била с нужното качество, което се следи от РИОКОЗ чрез здравното министерство. Експертът допълни, че винаги има отклонения, но контролът е много строи и когато се констатират отклонения, се взимат съответни мерки. Няма опасност във връзка с качеството на питейната вода
На въпрос - как се отразяват климатичните промени в последните години върху водните ресурси, Арсов посочи: Климатичните промени са факт и ако има някакъв спор, е на какво се дължат те - дали изцяло на антропогенно влияние или това са естествени природни и космически процеси. Истината е по средата. Все още няма категорично мнение, по-скоро се счита, че антропогенното влияние е по-слабият фактор. Независимо на какво се дължат, промените са налице и се взимат мерки за преодоляване на това влияние. Има инженерни решения и т.нар. меки подходи - организационни действия.
Проф. Арсов допълни, че бедствието в Япония и по-конкретно изливането на радиоактивна вода в морето няма да се отрази на българските води.