В четвъртък правителството ще разгледа проект на Споразумение между България и Германия за създаването на Българо-германска индустриално-търговска камара. Тя ще замени досега съществуващото представителство на германската икономика в страната. Учредяването на индустриално-търговска камара е знак, че Германия придава особено значение на икономическите си отношения с България.
Създаването на Българо-германска индустриално-търговска камара ще допринесе за активизиране, разширяване и задълбочаване на двустранните външноикономически и политически отношения между България и Германия. Една от основните й задачи ще бъде да предоставя информационни, консултантски и организационни услуги на фирмите, както и да защитава интересите на членуващите в камарата компании.
Над 676 млн. долара са преките немски инвестиции в България от 1992 г. до октомври 2003 г. Това е 12% от общия обем на всички преки вложения в страната, с което Германия заема водеща позиция сред чуждестранните инвеститори в страната, сочи изследване на Деловия клуб на германската икономика в България.
Най-големите германски инвеститори са Аllianz, METRO Group, Commerzbank, Heidelberger Zement, Liebherr Geraete, Siemens, TUI, Willi Betz, Lindner grоup, Schenker и други.
Повече от половината немски вложения от 1992 г. досега са инвестиции на зелено. Останалите са направени след придобиването на акции в приватизирани предприятия или създаването на смесени българо-германски фирми. В 40% от фирмите с немски капитали работят до 100 човека, показва анкетно проучване на Деловия клуб на германската икономика. Това са фирми предимно от сферата на търговията и услугите. По-голям персонал има в предприятията, занимаващи се с производство.
Германските инвеститори посочват, че успешният им бизнес у нас е подпомогнат от висококвалифицираната работна ръка, политическата стабилност и пазарните възможности, които ще се открият пред България при приемането й в Европейския съюз през 2007 г.
Прогнозата за общите преки чуждестранни инвестиции през 2003 г. са близо 1,5 млрд. долара, сочи анализът на Агенцията за чуждестранни инвестиции. С това размерът на всички преки чужди вложения от 1992 г. досега ще достигне близо 7 млрд. долара. Според предварителните данни, с направените вложения от над 676 млн. долара, Германия заема второ място сред инвеститорите. Пред нея е само Гърция с над 1 млрд. долара.