70 влака на ден ще се движат по линията Свиленград - турска граница след 2 години

25.05.2009 | 14:50
по статията работи:
Чешка компания ще електрифицира участъка. Ремонтът на "Летище Пловдив" върви по график. "Очаквам спадът при товарните превози да се нормализира през лятото", заяви за Econ.bg Мутафчиев
70 влака на ден ще се движат по линията Свиленград - турска граница след 2 години

Снимка: Econ.bg

Чешката компания „ОХЛ ЖС” ще ремонтира и електрифицира през следващите 2 години участъка от железопътната линия Свиленград – турска граница. В Министерството на транспорта официално беше подписан договорът с изпълнителя. Проектът на стойност близо 70 млн. лв. (без ДДС) е финансиран по ОП „Транспорт” и ще бъде реализиран на 3 етапа. След като бъде ремонтирана линията, се предвижда по нея да минават 70 влака на ден, със средна скорост между 160 и 200 км/час. Времето за пътуване в участъка ще бъде съкратено с 8 минути.

В присъствието на транспортния министър Петър Мутафчиев, генералният директор на Национална компания „Железопътна инфраструктура” Антон Гинев подписа още един договор -  за внедряване на Географска информационна система (ГИС). Изпълнител по проекта е консорциум „ЕвроГео Рейл”. Системата ще позволява следенето на обекти в реално време. Стойността на договора е над 7,7 млн. лв. (без ДДС). Системата ще бъде изградена за година и половина.

След официалната церемония по подписването на договорите транспортният министър Петър Мутафчиев отдели внимание на въпроса за модернизацията на Летище Пловдив, с която се е запознал вчера. Министърът увери, че ремонтът върви с бързи темпове, като се има предвид, че „първата копка беше направена през януари тази година”. До края на юни пловдивчани трябва да имат модернизирано летище, обеща Мутафчиев. В момента се правят фасадите, положени са настилките, оформен е интериорът на вътрешните помещения, каза още той. „Ако всичко в държавата се прави както на летището за по 6 месеца, няма да имаме никакви проблеми по отношение на инфраструктурата", изтъкна още министърът.

Петър Мутафчиев отдели внимание и на проблема с товарите след последните събития в „Кремиковци”. Заводът е важен фактор за развитието на товарните ни превози. Събитията в комбината поставиха началото на кризата в сектора с товарните превози, каза още министърът. "Да се надяваме, че ще се намери решение да се запази доменното производство", изрази надежда транспортният министър и допълни, че събитията в металургичния гигант са рефлектирали и върху пристанищата в Лом и Бургас. Припомняме ви, че през миналата седмица от порта в морски град се появи информация, че се предвижда съкращение на 200 души. Мениджърските екипи са обсъдили с министъра разработени оздравителни програми, заяви той в отговор на Econ.bg, но не пожела да сподели конкретни стъпки, които се предвиждат за излизане от кризисната ситуация.

Транспортното министерство следи внимателно събитията в „Кремиковци” и поддържа ежеседмични контакти с енергийния министър Петър Димитров. Според личното мнение на Мутафчиев, „Кремиковци” трябва да работи. „България има нужда от завода” убеден е той. Министърът е песимист по отношение на изграждането на модерни квартали на мястото на комбината, като се има предвид замърсената почва в региона. Към момента е регистриран 40% спад на товарите, отчете в отговор на Econ.bg Петър Мутафчиев и изрази надежда, че ситуацията ще се нормализира през юни-юли. Министерството на транспорта съвместно с Министерството на труда и социалната политика прави всичко възможно да запази персонала в железниците, изтъкна министърът. Обмисля се преквалификация на кадрите при евентуално съкращение. За подобно съкращение в БДЖ Петър Мутафчиев съобщи още през миналата седмица.

Пълното изказване на транспортния министър за кризата и ситуацията с пристанищата Лом и Бургас може да чуете в аудио файла след статията.

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Женевски конвенции
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 23.12   619 г. – Начало на понтификатът на папа Бонифаций V. 1672 г. – Италианският астроном Джовани Доменико Касини открива Рея – вторият по големина след Титан...