70% от сделките между родни фирми се плащат със закъснение

11.02.2010 | 13:52
по статията работи:
С 54% се е увеличил обемът на забавените плащания между български компании през 2009 г., сочи анализ на "Кофас"
70% от сделките между родни фирми се плащат със закъснение

С 54% се е увеличил обемът на забавените плащания между български компании през 2009 г. спрямо 2008 г. Това показва регулярният анализ на междуфирмената задлъжнялост у нас, изготвян от "Кофас България", част от международната група Coface.

Според данните близо 70% от сделките между родни фирми се плащат със закъснение. Проучването на експертите показва, че в контекста на международната финансова криза ситуацията у нас е аналогична на тази в Централна и Източна Европа, където средният ръст на забавените вземания за същия период е 55%.

През изминалата година наблюдаваме задълбочаване на тенденцията българските компании да функционират „на кредит" спрямо контрагентите си. Показателно за това е не само значителното нарастване на междуфирмената задлъжнялост, но и сериозното увеличение на срока на разплащанията. Докато през 2008 г. плащанията са забавяни средно между 60 и 90 дни, то през 2009 г. този срок е почти двойно по-дълъг - между 120 и 150 дни, обясни Камелия Попова, управител на "Кофас България". Според нея основните причини за това са намалената ликвидност на компаниите, недостигът или липсата на оборотни средства, както и недоброто управление на риска от страна на фирмите.

Въпреки влошаването на икономическите условия, структурата на задлъжнялостта в България остава без изменение през 2009 г. - 84% от просрочените плащания са заради неплатежоспособност на длъжника, 15% са оспорваните задължения и под 1% от закъсненията се дължат на фалити. В регионален и световен мащаб съотношението е различно - просрочия поради неплатежоспособност съответно 83% и 57%, оспорвани задължения - 3% и 8% и неплащане поради фалит на длъжника - 14% и 35%.

Най-рискови сектори в България от гледна точка на вероятността от забавяне на плащанията са строителство, транспорт, селско стопанство, текстил и тежка промишленост. В региона на Източна Европа топ рисковите сектори по забавени плащания са селско стопанство, електрооборудване, химическа промишленост и автомобилопроизводство.

Очакванията ни са през първата половина на 2010 г. просрочията у нас да се увеличат с минимум 10% спрямо края на 2009 г. Докато повечето страни по света вече излизат от кризата, за нас предстои труден период и липсата на свободни пари през първите месеци на годината ще е основна причина за допълнително забавяне на плащанията, коментира още Попова.

Въпреки предвижданията за продължаващо увеличение на междуфирмената задлъжнялост у нас, "Кофас" очаква сравнително стабилна икономическа ситуация и подобряване на бизнес климата през втората половина на 2010 г. Затова компанията актуализира прогнозата си за развитието на България в положителна посока - от -1% на 0%, което означава, че очакванията на експертите са българският БВП да остане почти без промяна в сравнение с 2009 г.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 16.12   955 г. – Започва понтификатът на папа Йоан XII. 1653 г. – Оливър Кромуел става лорд-протектор на Англия, Шотландия и Ирландия. 1740 г. – Избухва Войната...