70% от хранителните продукти в България са внос

21.06.2012 | 12:40
по статията работи: Елица Елефтерова
Без производство се обричаме на бедност, коментират от сдружение "Произведено в България"
70% от хранителните продукти в България са внос
Снимка: inm.com

Търговските вериги контролират до 80% от пазара на дребно у нас и на щандовете им са предимно вносни стоки, оплакаха се преди дни на министъра на икономиката Делян Добрев от сдружението "Произведено в България".

Експертите от МИЕТ предложиха поправки в Закона за защита на конкуренцията. Те трябва да гарантират равнопоставеност на българските и чуждестранни фирми при сключването на договори с търговските вериги.

Лукан Луканов - председател на сдружението "Произведено в България", обясни в ефира на телевизия TV7 какво ще се промени на пазара след като влезе в сила новият Закон за защита на конкуренцията. Позицията на търговските вериги, които се обединиха в Сдружение за модерна търговия.

"Стряскащо е че 70% от хранителните продукти в България са внос", посочи Луканов. "Без производство ние се обричаме на бедност", допълни той. Сдружение "Произведено в България" има намерение скоро да организира разговори с търговците с предложение за кодекс на взаимоотношенията между двете страни. От сдружението ще предложат на търговските вериги да подкрепят кампанията "Избирам българското".

"Богатството на една държава е функция на нейното производство, само с внос не става", коментира Луканов.

"Абсолютно против сме въвеждането на допълнителни регулации, както са предвидени до този момент. Въвеждането на понятието "значителна пазарна сила" е прекалено общо и дискриминиращо. Абсолютно непонятно е как ще бъде определено кога едно предприятие има значителна пазарна сила.

По думите му, ако една търговска верига или предприятие, от който и да е бранш, прави оборот над 10 млн. лв., се определя, че има значителна пазарна сила, а ако друга верига от същия бранш прави оборот от 9,5 млн. лв., то тогава не влиза в определението "значителна пазарна сила".

Според Луканов точно тук е проблемът “за някои икономически субекти този закон ще важи, а за други - не. Нарушава се конкуренцията, а това води след себе си единствено покачване на цените”, коментира той.

Неясният текст ще разруши бизнес климата в страната. Ще започнат масово жалби между отделните икономически субекти, което ще наруши нормалното функциониране на КЗК. Ще започнат масово да се водят дела.

Позицията, която са изразили колегите от търговските вериги е малко прибързана и леко необмислена, коментира Луканов. Единственият реален проблем между производители и търговци е разпределянето на доходите. За четвърта поредна година то пада.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 16.12   955 г. – Започва понтификатът на папа Йоан XII. 1653 г. – Оливър Кромуел става лорд-протектор на Англия, Шотландия и Ирландия. 1740 г. – Избухва Войната...