700 000 души в работоспособна възраст са напуснали България

03.04.2012 | 14:36
по статията работи: Елица Елефтерова
От БСК предлагат да се създаде единна система за състоянието на качеството на работната сила
700 000 души в работоспособна възраст са напуснали България
Снимка: Sxc.hu

700 000 души в работоспособна възраст са напуснали България от 1989 г. досега. От тях 75% имат висше образование. 50 000 български деца и млади хора учат в чужбина, а вероятността да се върнат у нас е малка. Тази статистика посочи заместник-председателят на Българската стопанска камара (БСК) Камен Колев.

Това стана по  време на седмото заседание на Съвета за обществени консултации към Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове при Народното събрание.

Колев предлага да се създаде единна система за състоянието на качеството на работната сила, както и система за планиране на държавния прием в държавните университети.

Заместник-председателят на БСК предложи също да се работи за създаването на възможност да се опрощава изцяло на кредита за образование, финансиран от държавата, при условие, че студентите са изрядни платци на осигуровки след започването на работа у нас, а повод за предложенията е тревожната статистика, която представи той.

По отношение на развитието на компетенциите и знанията в икономиката ни България е на едно от последните места в ЕС. Иновациите в българските предприятия са малко, а в същото време изоставаме и по много показатели, свързани с развитието на знанията и уменията на работната сила.

Статистиката показва, че само 1% са инвестициите в образованието на работниците в българските предприятия. Средният показател за ЕС е 15%, посочи Колев. В България 53% от населението ползва компютър за всекидневната си работа, гражданите в ЕС са почти 80%, стана ясно от думите на Колев.

Проблем е, че предприятията у нас нямат система за определяне на дефицитите в познанията на своите служители. Българската стопанска камара е предприела действия по създаването на единна информационна система за оценка на компетенциите, която ще позволи на предприемачите в повече от 20 сектора на икономиката да определят сами кои са ключовите длъжности, които ще развиват секторите, както и кои са компетенциите, знанията и уменията, необходими за заемането на тези длъжности.

Създаването на компетентностните модели в браншовете ще помогне на бизнеса да зададе параметрите, по които препоръчително университетите да създават кадри, необходими на икономиката, коментира още Камен Колев.

Проектът е финансиран от ОП „Развитие на човешките ресурси”. Системата ще дава възможност на служители и заети да правят самооценка на своите компетенции, за да откриват дефицитите си и да развиват знанията и уменията си.

Н. Пр. Янсон посланикът на Кралство Дания у нас подчерта, че изоставането в реализацията на младите хора е световен проблем. Само в Европа повече от 25 милиона млади хора са без работа. В Испания половината от младежите не са започвали никога работа, а в Япония две поколения младежи нямат достъп до пазара на труда. Необходими са спешни мерки за възстановяването на икономическия растеж на Европа с ясната мисъл за реализацията на младите хора на трудовия пазар, коментира още посланикът.

Оцени статията:
5.00/1
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 28.10   312 г. – Битката на Милвийския мост: Константин I побеждава Максенций и става едноличен управител на Римската империя. 1492 г. – Христофор Колумб открива...