2,4 млрд. лева са събрали частните съдебни изпълнители за последните 6 години. От тях към държавния бюджет са преведени над 200 млн. лева. Това стана ясно на представянето на годишния отчет на Камарата на частните съдебни изпълнители.
За изминалата 2011 г. са образувани най-голям брой дела - 180 000 (с 40 000 повече от 2010 г.), а събраните пари възлизат на 700 млн. лева. За сравнение, през 2006 г. са събрани по-малко от 100 млн. лева. Причината за това според съдебните изпълнители е в икономическата стагнация.
"Голям проблем за съдебния изпълнител е, че и двете страни идват, и двете искат - за едната е жизнено важно да си събере веднага вземането, а за другата - да го отложи във времето", заяви председателят на Камарата на частните съдебни изпълнители Георги Дичев.
Той обясни, че задлъжнялостта се увеличава непрекъснато и то във всички сфери. Най-много обаче са делата в полза на фирми срещу други фирми, на второ място са банките като кредитори и след това са гражданите, информира Dariknews.bg.
От камарата обясниха, че сред основните им приоритети са да развиват електронното събиране на информацията за длъжника и електронното запориране на сметки и имущество. До момента частните съдебни изпълнители имат електронна връзка с търговския регистър, с базата данни на НОИ, както и с Национална агенция за приходите.
"Изключително важно е както за бизнеса, така и за гражданите кредиторите бързо да си взимат средствата, които им се дължат. В същото време това ще намали разходите за длъжниците”, заяви Георги Дичев.
Предстои да се проведе годишно отчетно-изборно събрание на Камарата на частните съдебни изпълнители, на което да се изберат нови ръководни органи.