76% от фирмите имат просрочени несъбрани вземания от контрагенти. В 59% от случаите длъжници са юридически лица, 15% - държавни и общински структури, 9% физически лица. В 29% от случаите просрочието е повече от 1 година. Това става ясно от представеното днес изследване на Българската стопанска камара "2010 г. през погледа на бизнеса". Изледването е проведено в периода 1-15 декември 2010 г.
Най-голямата част от несъбраните взимания са в порядъка между 10 и 50 хил. лв. - 33%, следвани от тези под 10 хил. лв. - 30% и между 50 и 100 хил. лв. между 16%. Съдебните процедури за събиране на вземания продължават най-често повече от година, а след присъждане на решение е почти невъзможно вземането да бъде събрано.
По отношение на бизнес средата като проблеми, стоящи пред ефективното развиване на своята дейност, анкетираните посочват най-често: влошената пазарна конюнктура и липсата на пазари (57%), бюрокрацията (51%), ниското качество на административното обслужване (47%) и др.
Високото осигурително бреме се явява пречка за 29% от запитаните, а според 18% негативно влияние оказва нелегалният внос. Данъчната тежест е проблем за едва 8% от запитаните. Шест на сто от анкетираните са посочили други отговори, сред които: несигурност в управлението, забавяне или липса на плащания по обществени поръчки и европроекти, липса на поръчки, миграция на населението от провинцията към София.
И тази година оценката на бизнеса за нивото на престъпност и корупция в страната е по-скоро негативна.
Според данните на стопанската камара 35% от запитаните смятат, че нивото на престъпност е останало без промяна спрямо 2009 г., според 46% от бизнесмените корупцията е запазила равнището си от предходната година. Според 18% от анкетираните корупцията се е увеличила, а 22% смятат, че ръст бележи престъпността. Положителна тенденция е, че е нараснал процентът на анкетираните, които смятат, че престъпността е намаляла - 11% през 2010 г. срещу едва 1% през 2009 г. По аналогичен начин стои и въпросът с корупцията, за която 10% твърдят, че е намаляла през 2010 г., докато през 2009 г. този процент е бил едва 3. Между 26 и 32% от анкетираните се затрудняват да дадат отговор.
Сферите, където най-често се наблюдават случаи на корупция, според запитаните са: обществените поръчки и еврофондовете (66 %), съдебната система (52%), здравеопазването (43%), лицензионните, разрешителните и регистрационните режими (34%) и митническото обслужване (25%). 8% са дали други отговори, сред които: данъчна администрация, ДАИ, КАТ, МВР.