Възможно ли е да се въведе минимална защитна цена на масовия хляб? Това пита финансовото министерство в искане за становище от Комисията за защита на конкуренцията (КЗК).
Антимонополният орган е образувал производство на 27 април. Решение ще има до 2 месеца. Мярката се обмисля като част от антикризисния план на кабинета - за гарантиране на лоялната конкуренция. Идеята е предложена от регионалния съюз на хлебопроизводителите в Монтана, съобщи вестник "24 часа"
Минимална защитна цена на хляба беше поискана от браншовата федерация и миналата есен. Според нея така ще излезе на светло голяма част от сивия сектор, който в момента бил над 60%. Забраната за ниски цени щяла да спре възможностите нелегалните да правят дъмпинг. От федерацията поискаха защитна цена от 80-90 ст. за 700 грама хляб.
Именно за забранено споразумение федерацията беше глобена от КЗК с 15 хил. лв. като санкцията беше потвърдена от ВАС. Тогава мотивите на комисията бяха, че на общи събрания браншовиците са работили в посока за координиране на цената на масовия хляб.
Запознати с практиката на антимонополния орган обясниха, че най-вероятно становището му ще е негативно. Досега то не се е произнасяло по подобно искане.
"Защитна цена би била много хубава за нас, но реалното й въвеждане е утопия", коментира вчера шефът на асоциацията на хлебопроизводителите Георги Попов. Преди това трябвало да се приеме стандарт, който да казва какво е масов хляб с точни съставки и пропорции. Освен това бил нужен и контролен орган, който да проверява как се произвежда насъщният и на каква цена се пласира. В момента това било невъзможно и затова 60-70% от бранша не плащали данъци.
"Ще бъде много странно, ако КЗК одобри минимална цена, след като глоби браншови организации именно за предполагаемо съгласуване на цени", коментира още Попов.
Всяка минимална цена ограничава конкуренцията и подобна практика не съществува никъде в Европа, заявиха пък от голяма хлебарска компания.