Около 80 милиона годишно се очакват да бъдат преките ползи от въвеждането на електронно правителство. За това информира Dariknews.bg, цитирайки министъра на транспорта, информационните технологии и съобщенията Ивайло Московски. Той взе участие по време на отварянето на офертите за реализацията на проекта.
Подали офертите са 15 фирми и консорциуми, като тръжната комисия ще разполага с 35 работни дни за тяхното оценяване. Срокът за изпълнение на дейностите е до 7 март 2013 година в случай, че няма продължителни процедури по обжалване на избора на изпълнител.
Проектът "Развитие на административното обслужване по електронен път" се осъществява с финансовата подкрепа на Оперативна програма "Административен капацитет" (ОПАК). Програмата е съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд. Бюджетът на проекта възлиза на 18 милиона лева, посочват от МТИТС.
Московски припомни, че развитието в насока електронно правителство е сред основните приоритети на кабинета. Заместник-министърът Валери Борисов поясни, че около 30 регистъра ще бъдат включени в проекта.
Почти всички министерства и агенции и ведомства предоставят електронни административни услуги на гражданите. Сред тях са агенция "Митници", Националната агенция по приходите (НАП) и Националният осигурителен институт (НОИ). Освен централната администрация, електронен достъп има и до услугите на местните органи на властта.
По думите на Борисов по европейската оперативна програма са били финансирани над 40 проекта за разработка на електронни административни услуги на общинско ниво. Те вече са към приключване, така че сериозно развитие е отбелязано и на общинско ниво.