80% от машиностроителните фирми са спряли работа

29.09.2009 | 11:25
по статията работи:
От бранша смятат, че най-тежкият период ще бъде от ноември до февруари. Изборът на ново правителство е дал импулс на предприятията, смята собственик
80% от машиностроителните фирми са спряли работа

"80 на сто от машиностроителните предприятия, с които работим, вече спряха производство. Не виждам знаци скоро да излезем от кризата". Това каза вчера собственикът на фирмата за търговия с изделия от черни метали Ена метал" Александър Митов. Дружеството вече е минало в кризисен режим на работа. За оцеляването си разчита на няколко прости мерки, които изпълнява, откакто станало ясно, че икономиката по света и у нас е в тежка рецесия.

"Първо съкратих работниците с 15%, но намаляване на заплатите не направих. Направих за клиентите си 3 нови схеми на плащане. При варианта взимаш-броиш, купувачът ползва по-ниски цени на изделията. Ако избере отлагане до 30 дни, стоката е леко завишена. При разсрочване от 60 до 90 дни прилагаме най-тежкия ценоразпис. За фирмите, които бавят парите повече от година, се обръщаме към съда. Третата задължителна мярка е никаква стока на склад, ако няма предварителни заявки за нея. Вече купуваме от Украйна само това, за което имаме сигурни клиенти", уточни управителят.

Урокът е от миналата година, когато складовете на фирмата били препълнени от изделия, закупени при цена на конструкторна и нисколигирана стомана 1100 евро за тон. През зимата тя се срутила на 550-600 евро и фирмата започнала да отчита загуби.

Най-трудните месеци предстоят

Най-трудните месеци у нас ще са от ноември до февруари, смята Александър Митов. Изводът му се е натрапил от разговори с колеги от машиностроителни предприятия.

"Нашата тежка промишленост е пряко обвързана със състоянието на икономиката в останалия свят. Почти всички предприятия в страната работят по поръчки на западни клиенти", обясни управителят. Те са изключително свити и засега няма признаци, че ще минат във фаза на разгръщане. Доста чужди компании вече предпочитат да наемат като подизпълнители фирми от родината си - едно заради това, че обемите на производство са намалени значително, и друго - да подпомогнат собствената си икономика.

Секторът преди кризата

"Преди беше различно. България се харесваше заради ниската стойност на продукцията, която се формираше от евтината работна ръка и свитата норма на печалба на нашите предприятия. Кризата обаче ни отдалечи от поръчките на големите клиенти по простата причина, че и те са затънали здраво", поясни Митов,, цитиран от Marica.bg. Според него българските предприятия могат да се оттласнат по-бързо от дъното, ако държавата възложи големи поръчки.

Надеждите

Ако тръгне изграждането на АЕЦ "Белене", строителството даде работа и оборотни пари на доста производители, а покрай тях - и на търговците на метални изделия.

Довършването на магистралите също ще "завърти колелото", и то не само на строителите.

Задължително трябва да разработим схеми за производство на наши крайни продукти, вместо да произвеждаме съставни части за световните компании.

Проектите за усвояване на средства по европейските програми са ключови, според управителя. В момента участваме във формирането на евробюджета с повече средства, отколкото усвояваме, а това е възможно най-неприемливото поведение.

Испания и Португалия дръпнаха като икономики заради активността, с която правеха и реализираха проекти. При недостатъчното банково кредитиране е прекален лукс да не ползваме финансиращите фондове на Европейския съюз.

Преди изборите пазарът бил замръзнал. Веднага след тях обаче "Ена метал" се задръстила от клиенти в един кратък и щастлив момент. Изборът на ново правителство даде импулс на предприятията, но той не е достатъчен. Искаме решения, които да рестартират бизнеса, каза Митов.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Женевски конвенции
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 20.01   1320 г. – Херцог Владислав I става крал на Полша. 1600 г. – Светата инквизиция признава Джордано Бруно за еретик. 1841 г. – Китай отстъпва Хонконг на...