80% от гимназистите казват, че сами вземат решение къде да следват, а 17% се доверяват на решението на родител. Едва 3% се водят от избора на баба, дядо или друг роднина. Това показва непредставително проучване на Висшето училище по застраховане и финанси и Асоциация "Родители", проведено сред гимназисти от столични училища и родители на деца между 8 и 12 клас.
51% от гимназистите търсят информация за висшите учебни заведения интернет. Два пъти по-малко, или около 24%, са тези, които разчитат на препоръки и се съветват с приятели и познати. Едва 16% от запитаните се допитват до мнението на семейството и роднините.
28% от родителите пък споделят, че не биха повлияли на избора на детето си за университет, защото то „може да прави самостоятелен избор”. Други 26% са родителите, които биха участвали при избора на детето си, само ако им се поиска мнението. Същият процент са тези, които са убедени, че трябва да се намесят, тъй като разполагат с „по-добра информация за предлаганото висше образование”.
Родителите са раздвоени във връзка с нагласите кои университети предлагат по-перспективно образование – държавните (45%) или частните (45%).
Почти половината (49%) от запитаните родители биха препоръчали на детето си български пред чуждестранен университет (28%). Една от причините е, че много от университетите в България предлагат съвместни международни програми, които позволяват на децата да получат световно признати дипломи и практически познания, без да се налага да излизат от България.