Всеки, който си е направил регистрация по настоящ адрес в периода 1 септември 2010 - 31 януари 2011 г., да подлежи на пререгистрация. Това предвиждат промени в Закона за гражданската регистрация, които парламентът одобри на първо четене. По думите на Мая Манолова от левицата тази поправка ще създаде неудобство за 80 000 души и ще бетонира изборния туризъм.
С измененията се цели предотвратяването на случаите на фиктивна регистрация по настоящ адрес, когато без знанието и съгласието на собствениците на даден имот на техните адреси се регистрират хора, които реално не живеят там, пише в доклада на правната комисия по темата.
Мая Манолов: Изискванията за повтаряне на регистрацията и за нова пререгистрация включват представянето в служба ГРАО на три документа - на нотариален акт за собственост на имота, на договор за неговото ползване, попълнен от собственика и на декларация. След като един политически брокер или един представител на партия в момента е бил в състояние да прекара 30-40-50 избиратели от едно населено място в друго, няма никакъв проблем да повтори предвидените в този закон действия, а именно да отнесе в съответната служба ГРАО нужните документи и по този начин да узакони пререгистрацията на избирателите. В същото време това ще създаде колосални проблеми на добросъвестните граждани.
Председателят на комисията по правните въпроси Искра Фидосова от ГЕРБ: Имаме проблем с този период от 4-5 месеца по време на обсъждане на изборния кодекс, през който наистина имаше недобросъвестно преместване с цел, може би, използване и гласуване на тези хора на изборите, които предстоят да се проведат. Досега говорихте, че има огромен пренос на хора, сега изведнъж станаха малко. Загрижихте се за правата на тези хора, които нищо друго няма да направят освен два месеца ще имат на разположение да отидат в съответната общинска администрация и да представят тези документи. Собственикът на жилището ще трябва да отиде лично или да представи нотариално заверена декларация за своето съгласие.
По-рано депутатите одобриха окончателно промените в Закона за съдебната власт, с които се връща работата по разпределение на младите юристи, информира Dariknews.bg.