"85 процента от внасяното в България дизелово гориво е нелегално", съобщи министърът на финансите Симеон Дянков.
Данните са от анализ, изготвен след едноседмична акция на Агенция "Митници" и Националната служба по приходите (НАП). Служители на двете ведомства са оказвали засилен контрол върху вноса на горива през граничните контролно-пропусквателни пунктове и складове за гориво и са сравнили данните с тези от месец юли. "При затягане на контрола нелегалните вносители излизат от пазара", обяви министър Дянков, цитиран от Dariknews.bg.
След като в началото на месеца засилените проверки на данъчните и митничари ограничиха нелегалния внос на плодове и зеленчуци, властите сега са се заели да установят колко от внасяните в страната горива и колко от произведения алкохол се продават нелегално - без платени акциз и ДДС. За целта в продължение на една седмица е имало засилен контрол на служители на Агенция "Митници" и НАП в складовете за гориво и на ГКПП.
Според министъра на финансите Симеон Дянков 98 процента от пазара на т.нар. "базови масла" е нелегален. Тези масла служат за производството на други петролни продукти. "Не е розово положението и при вноса на дизелово гориво", обяви Дянков.
Той добави: „В сравнение с юли вносът на това гориво е намалял над шест пъти за една седмица. Това означава, че частта на "сивата" икономика в тази част на горивата Дизел е общо взето 85 процента, значи е намалял с шест-шест и половина пъти".
Според директора на Агенция "Митници" Ваньо Танов вече е ясно кои са рисковите фирми и ще бъде направен списък с подредбата им според това колко акцизи и ДДС укриват. От днес са започнали и проверки на големите производители на алкохол.
Предвижда се в данъчните складове за гориво и на входа за меласа на производителите на алкохол да бъдат сложени измервателни уреди. Те ще засичат произведеното количество алкохол и доставено гориво, а данните ще се изпращат по Интернет до НАП. Не е ясно кога ще заработи системата.
Анализът на пазара на алкохол в страната показва, че за тази годината продажбите в сектора са намалели с 37 %, което е нереално и говори, че голяма част от данните са фиктивни и не се плаща акциз.
„Оказа се, че в тези следващи месеци, когато трябва да повишим приходите, на митниците ще се наложи да връщат много средства", каза още Танов. Като пример той посочи краткия срок за реализацията на цигарите със стар образец бандерол.
Той добави, че митниците ще трябва да възстановят около 130 милиона лева акциз заради унищожените големи количества готова продукция, предаде пресцентърът на финансовото министерство.