Общо 70 на сто от малките и средните фирми са срещали некоректни отношения в процедурите по обществени поръчки, а 85 на сто от представителите на бизнеса смятат, че в тези процедури има некоректни практики и корупционни отношения.
Това са част от изводите от доклад на Българската стопанска камара (БСК) за достъпа на малките и средните предприятия до обществени поръчки, който е подготвен по проект на фондацията "Фридрих Еберт" в София.
Към 30 май малките и средните предприятия имат вземания по изпълнени обществени поръчки за над 600 млн. лева, се отбелязва в доклада.
Основните препоръки, които са направени от анкетираните, включват искането да се огласяват и да бъдат публично достъпни данните от ценовата и техническата част на офертите (78 на сто от анкетираните); в Регистъра на обществените поръчки да бъде представяна информация за всички кандидати, участвали в процедурата (67 на сто); да се разширят възможностите за използване на интернет и електронните процедури ( 45 на сто); да се публикуват добрите практики и отговори на актуални въпроси на страницата на Агенцията по обществени поръчки (85 на сто).
Нерядко дългият срок на плащане е източник на корупционни практики, смятат анкетираните.
Методологията на изследваното обхваща разпространяване на анкетната карта сред 5000 предприятия, активно участващи в процедури за възлагане или изпълнение на обществени поръчки, чрез писма и по електронна поща. Общият брой на получените и анализирани анкетни карти е 3520.