Наскоро професорът по финанси Джереми Сигъл, наричан още „Магьосникът от Уортън“, коментира, че “акциите са най-доходоносният актив на бъдещето“ и може би е прав, тъй като и понастоящем те са сред най-големият източник на приходи за инвеститорите.
Разбира се, да открием най-доходоносните акции може да е трудно. Пред дивидентите за акционерите има някои капани, като изключително доходоносните акции, които просто са твърде примамливи, за да са реални. Освен това няма нищо по-лошо от това да притежавате ценни книги, чиито дивидент е намален или бива спрян изобщо, тъй като и акциите понякога се сриват.
За доброто решение са необходими базисни познания, като паричните потоци, нормата на доходността, темпът на покачвне на дивидентите и т.н. Нека видим кои акции в момента на пазара отговарят на изискванията за най-добро представяне на пазара. За целта ще разгледаме диверсифицирано портфолио от ценни книги на компании в 10 различни сектора.
NextEra Energy (NEE)
Сектор: комунални услуги
Дивидент: 2,8%
Комуналните услуги са добър сектор, от който инвеститорите понякога могат да получат относително доста висока доходност. Все пак самата природа на бизнеса в отрасъла предполага постоянни паричниприходи. И докато не всички публично търгувани компании в отрасъла предполагат добър темп на растеж, то това не важи за NextEra Energy Inc.
Един от основните компоненти на растежа ѝ е фокусът на компанията върху производството на електричество от възобновяеми източници. NextEra управлява най-големите соларни и вятърни ферми в САЩ, което ѝ позволява да не се тревожи твърде много за регулаторни проблеми. Освен това NEE днес се радва на много по-високи дивиденти от компаниите в сферата на производството на енергия от изкопаеми горива, например.
През последните 11 години дивидентите, които тя изплаща на акционерите си, нараснаха 150%.
Wells Fargo (WFC)
Сектор: финанси
Дивидент: 3,2%
Когато говорим за сектора на финансите, често най-доходоносните компании са тези, които биват управлявани по най-консервативен начин. Измежду големите банки се откроява името на Wells Fargo & Co.
Високите стандарти за отписване на акции помогна на Wells Fargo да избегне до известна степен срива в отрасъла по време на Голямата рецесия. Те също помагат на банката да пострада по-малко при срива на цените на петрола през последната година и половина, отколкото някои други банки. Освен това Wells Fargo не преследва толкова рискови инвестиции, колкото други от големите финансови институции, като JPMorgan Chase и Citigroup.
В резултат на това лесно можем да видим защо Wells Fargo няма годишни загуби от 60-те години на миналия век и защо Уорън Бъфет продължава да е сред големите инвеститори в банката.
Simon Property Group (SPG)
Сектор: имоти
Дивидент: 3,2%
Исторически добрите дивиденти и имотните инвевстиционни тръстове често вървят ръка за ръка. Обикновено в този клас могат да се намерят много доходоносни ценни книги, донякъде и в резултат на благоприятната данъчната политика към корпорациите. Днес най-добре представящите се акции в този сегмент са тези на Simon Property Group Inc.
SPG e най-големият собственик на молове и висок клас аутлет и лайфстайл центрове в САЩ. Ключовите думи тук са „висок клас“, към който Simon Property ориентира портфолиото си чрез разпродаване на активи, фокусиране върху ключови пазарни сегменти и отделяне на по-ниския си клас обекти.
Тази стратегия помогна на компанията, която все пак не предоставя астрономическа доходност, да увеличи дивидентите си със 70% от 2012 г. до днес.
Apple (AAPL)
Сектор: технология
Дивидент: 2,4%
Много е изговорено за технологичната звезда Apple и далеч не всичко е казаното е позитивно за компанията. Да, тя в момента се опитва да възстанови добрия си растеж от последните години, но понякога хората забравят, че производителят на iPhone и MacBook вече е вървял по този път. Същевременно въпреки привидно достигнатото плато, смартфонът на компанията остава един от изключително популярните телефони на пазарите и до ден днешен, а продажбите биват подпомогнати от потребителската активност в магазина App Store.
Освен това към момента дивидентите, получавани от акционерите, бележат изключително добро покачване, като инвеститорите днес получават с 50% повече, отколкото през 2012 г.