95% от купувачите на морски ваканционни имоти у нас са руснаци

17.09.2009 | 14:41
по статията работи:
До 20% достигат отстъпките при плащане на 100% от цената
95% от купувачите на морски ваканционни имоти у нас са руснаци

Руските клиенти са били единственият и значим фактор на българския пазар на ваканционни имоти през лятото на 2009 година. Промяната в тяхното поведение определя не само търсенето и цените, но и действията на онази малка част от сериозните предприемачи, които все още са активни в този сегмент, сочи анализът на инвестиционната компания в областта на ваканционните недвижими имоти "ГрийнЛайф".

Ако през пролетта на настоящата година на пазара в курортите все още имаше клиенти, готови да платят исканата от продавачите цена срещу определени характеристики на имота, то днес всички 100% от купувачите търсят най-изгодната сделка и максималната отстъпка за предпочетения от тях имот, отбелязват експертите. Близо 75% от клиентите тогава заявяваха своето конкретно търсене - район, характеристики на проекта, дори конкретен такъв. Според проучването на "ГрийнЛайф", 77% от купувачите през последните два месеца не търсят имот с определени характеристики, а искат да видят „най-изгодните предложения на пазара" и да направят най-добрата сделка.

В процес на преговори отстъпката от първоначалната цена достига 20%, но при плащане на 100% от дължимата за имота сума. Това е схемата, която предпочитат 60% от всички купувачи. Едва 20% търсят индивидуална схема на разсрочено плащане, като заплатят 30% от цената на първия етап, а останалите се спират на етапните схеми, разработени за съответния проект.  

Продажбите „на зелено" продължават да намаляват, като техният дял през това лято е спаднал до 5% от всички реализирани продажби. Останалите 95% са предпочели да закупят готов продукт.

Руските купувачи търсят повече простор, допълнителни съоръжения, архитектура. Едва 35% от всички купувачи попадат в категорията на т.нар. „най-нисък сегмент" и разполагат с бюджет между 16 000 и 25 000 евро. В момента срещу такава сума закупуват студия при цена на кв.м. между 400 и 500 евро. Но най-влиятелна е групата на представителите на руската средна класа, които разполагат с бюджет между 45 000 и 60 000 евро. Те задължително искат отстъпка, търсят най-доброто предложение в категорията, но имат и сериозни изисквания към имота. Тази група е следвана  от процент купувачи, които разполагат с бюджет между 60 000 и 150 000 евро и вече желаят да си купят къща. Общият спад на цените на недвижимите имоти мотивира това ново търсене и очакванията на анализаторите са тенденцията да се засили през есенните месеци, когато започват и имотните изложенията в Русия. Преди по-малко от година за отделената сума тези клиенти можеха да закупят по-голям апартамент в хубав комплекс, но кризата им позволи днес да придобият самостоятелна вила или къща и те се възползват. Това доведе до промяна в дела на продадените къщи - ако преди година разпределението е било 10% към 90% в полза на апартаментите, то днес делът на къщите вече е 30% от всички продажби, отбелязват от "ГрийнЛайф".

Друга важна характеристика на пазара на ваканционни имоти е пълното отсъствие на спекуланти, в резултат на което изчезнаха и пакетните продажби на апартаменти. Руските инвеститори бяха популярни с този род покупки преди година, но през това лято интересът им към подобни транзакции изчезна. Проучването на "ГрийнЛайф" сочи, че 87% от всички купувачи придобиват имотите за лично ползване и отказват да ги отдават под наем. Останалите съчетават доходността от наем със собствената си ваканция, като едва 3% от новите собственици придобиват имота с цел препродажба и реализиране на печалба. Това е още едно доказателство за липса на спекулативен интерес.

Подробности от анализа може да прочетете в рубриката "Анализи" на Econ.bg

 

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 27.12   537 г. – В присъствието на император Юстиниан I тържествено е осветена новата църква Света София в Константинопол. 1703 г. – Подписан е Метуенския договор...