Amnesty International: Контролът върху износа на оръжие трябва да бъде затегнат

19.07.2010 | 09:29
по статията работи:
Според доклада на правозащитната организация България не е успяла да се справи с трафика на оръжия
Amnesty International: Контролът върху износа на оръжие трябва да бъде затегнат

Провалът на държавите да контролират трафика на оръжия по света увеличава риска от нарушения на човешките права и военни престъпления. Това се казва в доклад на Amnesty International ("Амнести Интернешънъл"). България е посочена сред държавите с проблем с трафика.

Транспортни компании, регистрирани във Великобритания, Франция, Китай, Русия и в САЩ, са в състояние да пренасят оръжия и муниции на държави, в които те могат да бъдат използвани за извършването на сериозни нарушения на гражданското право, смята правозащитната организация. Тя е на мнение, че доставки на касетъчни муниции на кораби, регистрирани във Великобритания и управлявани от британски и германски компании, са транспортирани в Пакистан между март 2008 и февруари тази година за употреба от армията на страната. Доставките са били извършени въпреки ангажимента на Великобритания и Германия за цялостна забрана на трансфера и употребата на касетъчни муниции, смята Амнести.

Докладът "Deadly Movements: Arms Transportation Controls in the Arms Trade Treaty" е публикуван, за да съвпадне появата му с подновяването на преговорите в ООН по предлаган международен договор за търговията с оръжия.

Друг пример в доклада, който посочва организацията, е за доставка на части за картечници и противосамолетни оръжия от България, които били превозени в Париж, Найроби и Кигали и били използвани при сражения в Демократична република Конго. Над 220 000 души напуснаха родните си места и сериозни нарушения на човешките права бяха извършени в тази страна, посочва "Амнести", добавяйки, че правителствата на България, Франция и Кения не са успели да спрат трафика на оръжия.

"Хлабавият контрол върху доставчиците на оръжия и превозвачите, които придвижват растящи количества конвенционални оръжия по света не са ограничени от правосъдието със слаби закони за вноса и износа на оръжия", посочва Брайън Ууд от базираната в Лондон организация. "Амнести" призовава ООН да обсъди ролята на транспортиращите и други посредници при веригите за доставки на оръжия, вместо да се фокусира единствено върху лицензните процедури за внос и износ на държавите, става ясно от информацията на БГНЕС.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 25.11   1120 г. – Белия кораб потъва близо до Нормандския бряг. 1667 г. – Опустошително земетресение в Кавказ причинява смъртта на 80 хил. души. 1741 г. – С...