Международният холдинг Berkshire Hathaway, управляван от милиардера Уорън Бъфет, придоби дял в Apple на стойност 1 милиард долара, предаде Financial Times. Сделката идва около 4 години след като магнатът посочи, че не знае как да оцени една технологична компания като гиганта от Купертино. Освен това новината за рядката инвестиция на Бъфет в компания от технологичния сектор идва на фона на спада на акциите на производителя на iPhone с около една трета от стойността им през лятото на миналата година. Въпреки това те се покачиха с 3,5% след обявяването на покупката, достигайки цена от 93,65 долара за акция.
Бъфет, който предпочита да инвестира в скъпи стоки с предвидими парични потоци, отдавна оповести, че не е привърженик на инвестициите в технологични компании поради опасения, че дори лидерите в отрасъла могат да бъдат елиминирани заради бързата динамика в сектора. „Инвестиията е сигнал за промяна във вида компания, която е Apple”, коментира Джийн Мънстър от Piper Jaffray. “Тя вече привлича нови инвеститори – в миналото в Apple беше интересна основно за хора, интересуващи се от растежа и високорисковите вложения, а сега в профилът им е по-скоро на хора, интересуващи се от стойността и възвръщаемостта на капитала“, допълни още той.
Милиардерът наруши практиката на закупуване на акции на технологични компании през 2011 г., когато Berkshire придоби ценни книги на IBM, които днес са един от най-големите активи на холдинга. В началото на седмицата от фонда обявиха, че са увеличили броя им до 81,2 милиона акции, които се оценяват на 12,3 милиарда долара. Когато през май 2012 г. Бъфет бе запитан защо е купил акции на IBM, а не на Apple, той отговори, че „Шансът да сгрешиш с акции на IBM вероятно е по-нисък, поне за нас, отколкото шансът да сгрешиш с придобиването на акции на Google или Apple. Аз просто не знам как да ги оценявам.“
В края на миналата седмица стана ясно, че Бъфет се включва в наддаването за интернет бизнеса на Yahoo в консорциум с основателя на Quicken Loans Дан Гилбърт.
Таблица: Двадесетте най-големи вложения на Berkshire Hathaway
Източник: Financial Times