Финансовите институции Deutsche Bank, JPMorgan Chase и Citigroup са били сред големите инвеститори във фосилни горива през последните години – действие, което е „в разрез“ с целите на климатичното споразумение от Париж, предаде Financial Times, позовавайки се на ново проучване, проведено от американския Sierra Club, Rainforest Action Network, BankTrack и Oil Change International.
Данните показват, че от трите банки Deutsche Bank е била най-големият инвеститор във въгледобивния сектор, като в периода между 2013 и 2015 г. е вложила в него почти 7 милиарда долара. Citigroup пък е инжектирала 24 милиарда долара в голям ТЕЦ, което превръща банката в най-крупният инвеститор в тази категория. Най-голямата инвестиция в абсолютна стойност обаче е реализирана от JPMorgan, която е вложила около 38 милиарда долара в т.нар. „екстремен петрол“ - категория, в която попадат ултрадълбоките находища в открито море, кладенците в Северния ледовит океан и фракингът в петролните пясъчници.
Трите финансови институции не са единствените, които са влагали средства в компании от сферата на изкопаемите горива. Според анализаторите дузини други банки също са „взели участие в дейности за финансиране на добива на фосилни горива, които са в разрез с глобалното климатично споразумение“. То беше постигнато в края на миналата година в Париж, като 200 държави обещаха, че ще положат усилия за намаляване на парниковите газове, а целта е да се спре очакваното от някои покачване на температурите с около 2 градуса по целзий спрямо прединдустриалната епоха.
Някои банки публично обявиха подкрепата си за целите на споразумението. Сред тях са и самите Deutsche Bank и JPMorgan. През март месец тази година първата обеща да намали подкрепата си за някои въгледобивни проекти, а втората също през март изтъкна, че ще редуцира кредитирането към минните компании в развитите държави. Тези обещания със сигурност са добре дошли, посочи съавтора на доклада Аманда Старбък от Rainforest Action Network, но според нея банките трябва да положат по-големи усилия, за да се постигнат целите на споразумението.
От Deutsche Bank отказаха да коментират доклада, но посочват, че са променили подхода си към финансирането на въгледобивните компании и са се преориентирали към „добре балансиран енергиен микс, който взема предвид икономическите и природозащитните съображения“. „Освен това инвестициите ни в чиста енергия нараснаха повече от два пъти до 4,3 милиарда евро между 2013 и 2015 г., а управляните от нас активи в устойчиви финансови фондове са на стойност 7 милиарда евро“, изтъкват още от банката.
Говорител на JPMorgan посочи, че институцията не може да коментира доклада на организациите, преди да се е запознала със съдържанието му. От банката припомниха позицията си, която е издигана и в миналото – че призовават правителствата за „разумни политики“, чрез които да се балансират нуждата от редуциране на въглеродните емисии и икономическото развитие.
Citigroup изтъкна, че „продължава активно да поддържа прехода към нисковъглеродна икономика. Citi реализира значителен прогрес за редуциране на кредитната си експозиция към компаниите от въгледобивния сектор след 2011 г. и усилията в тази посока ще продължат.“