Covid-19 срина търсенето на имоти от чужденци в Гърция

05.10.2020 | 15:35
по статията работи: econ.bg
Данни на Гръцката централна банка сочат, че притокът на чуждестранен капитал за придобиване на имоти на гръцкия пазар през второто тримесечие на 2020 г. се е сринал с 60%
Covid-19 срина търсенето на имоти от чужденци в Гърция
Снимка: под лиценза на creative commons

Търсенето от страна на чуждестранни инвеститори на имоти в Гърция е достигнало най-ниското си ниво от 2017 г. насам. Данни на Гръцката централна банка сочат, че притокът на чуждестранен капитал за придобиване на имоти на гръцкия пазар през второто тримесечие на 2020 г. се е сринал с 60% спрямо април-юни 2019 г. и е достигнал 140,6 млн. евро спрямо 344 млн. евро миналата година, пише гръцкият вестник „Катимерини“, цитиран от в. "Български новини".

Това е най-слабото тримесечно представяне от второто тримесечие на 2017 г. насам. От лятото на 2017 г. притокът на средства от чужденци за придобиване на жилища в Гърция започна да се ускорява, достигайки 170 млн. евро през юли-септември същата година. Това постави началото на златен период за местния жилищен пазар не само в сравнение с годините на финансовата криза, но и в исторически план, тъй като дотогава южната ни съседка никога не е привличала толкова много средства от чуждестранни инвеститори.

През първото тримесечие на тази година, когато проблемът с коронавируса стана явен в Китай, започнаха да се проявяват и първите сътресения на гръцкия жилищен пазар. Притокът на капитал намаля до 230,7 млн. евро спрямо 419,3 млн. евро през последното тримесечие на 2019 г. и 392,7 млн. евро през януари-март 2019 г. Това означаваше годишен спад от 41% през първото тримесечие на тази година.

От януари до юни тази година притокът на капитал от чужбина е намалял наполовина в сравнение с 2019 г. – с 49,5% до 371,3 млн. евро спрямо 736 млн. евро миналата година.

Очаква се остатъкът от годината да е още по-лош, тъй като не само последиците от пандемията не са преодолени, а и перспективите за бързо възстановяване на икономиката също отслабват в резултат на ръста на случаите на COVID-19, което засилва несигурността сред инвеститорите от други страни.

На гръцкия жилищен пазар има два големи проблема – инвестиционната активност в имоти, използвани за краткосрочни наеми през онлайн платформи, и придобиването на имоти срещу разрешение за пребиваване чрез програмата „Златна виза“. И двата сегмента са основни двигатели на трансакциите, които пострадаха от пандемията.

Най-новите данни на министерството за миграционната политика за годината до края на септември сочат, че са били издадени само 368 „златни визи“, с което общият брой на издадените визи от началото на програмата достига 7903.

През 2019 г. 3428 инвеститори са получили „златни визи“, след като са инвестирали общо 857 млн. евро в гръцки жилищни имоти.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 13.01   1610 г. – Галилео Галилей открива спътник на Юпитер – Калисто. 1822 г. – В Гърция е приет дизайнът на сегашния национален флаг. 1854 г. – Във...