DeltaStock пусна "умна" услуга за инвестиране в различни активи

05.10.2017 | 16:45
по статията работи: Econ.bg
DeltaStock пусна "умна" услуга за инвестиране в различни активи

Инвестиционният посредник – DeltaStock, представи нова услуга, която дава наиндивидуалния инвеститор бърз и лесен достъп до международните капиталови пазари: акции на водещи световни компании като Apple, Google и Facebook, основните борсови индекси (Dоw Jоnеs 30, DАХ), както и ценни метали (злато и сребро).
Възможностите за печалба от тези финансови активи са съвсем реални, но подобни инвестиции са свързани с определени рискове, а също и с разходи за комисиони и такси при сключване на всяка сделка. Целта на Инвестиционна сметка DeltaSMART е да направи целия процес по-лесен и достъпен – елиминирани са всякакви такси и комисиони за отделните сделки, които се осъществяват изцяло онлайн.
Разнообразието от предлагани активи пък цели да отговори на най-важното правило в инвестициите: диверсификация на вложенията в различни активи – според инвестиционния консултант на DeltaStock Assets Management., Георги Иванов.
Главният финансов анализатор на инвестиционния посредник Стоян Михайлов споделя, че няма универсална рецепта за инвестиции, но те трябва да се правят в зависимост от икономическата среда. Трябва да се следи цикличността на икономическата среда и тъй като инвестициите в такива активи са дългосрочни, дори при временно движение на пазарите надолу, в перспектива 5-10 години почти винаги се формира доходност.
"В период на криза дори не става дума за формиране на доходност, а за съхраняване на парите", посочи той.
Според анализатора, икономическите кризи стават все по-кратки и чести – което показва, че динамиката на пазарите се променя.
Годините след 2000-та като цяло са проблемни. Първо се спука дотком-балонът, а след няколко години дойде ипотечната криза в САЩ, която пък доведе до глобалната икономическа криза, засегнала сериозно и България.
Според Георги Иванов, народопсихологията у нас поставя в "привилегировано" положение инвестициите в банковите депозити и имоти. В тази връзка сметка DeltaSMART може да се разглежда като подходяща алтернатива на тези традиционни подходи.
В момента в Европа има свръхликвидност, което води до спад на лихвите в посока нула процента. По тази причина тук не става дума за инвестиции с цел доходност, а по-скоро за запазване на размера на активите. При нужда от средства, един депозит може да бъде изтеглен, но в такъв случай инвеститорът трябва да се откаже от лихвата, ако депозитът е срочен. В повечето случаи има и наказателни такси.
Инвестициите в имоти, от друга страна, определено не са бързоликвидни. За продажбата на имот в повечето случаи са необходими месеци. Освен това, и при покупка, и при продажба на имот съществуват брокерски такси, които не са символични. Да не забравяме също така местните данъци и такси, които се плащат ежегодно.
По време на еуфорията на фондовите борси отпреди финансовата криза от 2008-ма, много българи се насочиха към взаимните фондове, при които средства, събрани от по-малки инвеститори, се организират и управляват от представител на самия фонд. Всъщност българските взаимни фондове наброяват над 120, а и почти всички банкови институции предлагат участие в международни договорни фондове.Но въпреки големия им брой, вложенията във взаимни фондове са сравнително ниски: в порядъка на 1,2 млрд. лева, на фона на обема на банковите депозити - около 70 млрд. лева, което е почти съизмеримо с брутния вътрешен продукт на България.
И въпреки ниските лихви по банковите депозити, статистиката показва, че в хоризонт от 10 години назад по тях се е формирала доходност от 53%. Не трябва да забравяме, че в този период има години с големи лихви по депозитите, които съвсем не са традиционни. С поскъпването на недвижимите имоти, доходността от инвестицията в тях за същия времеви период от своя страна носи доходност от 59%. За същия период инвестиция във водещия американски борсов индекс Dow Jones, например, формира доходност от 103%.
Паралелно с доходността, диверсификацията на инвестициите в индекса Dow Jones е най-голяма, тъй като 30-те компании, включени в него, представляват целия спектър на американската икономика. Същото не може да се каже за имотите или банковите депозити.
Освен това, излизането от инвестицията в борсовия индекс може да стане веднага, докато при имотите е необходимо да се търси купувач, а при депозитите - да се чака падеж.
При инвестиране в активите, които предлага DeltaSMART, единственият разход е в спреда - разликата между цените „купува“ и продава“ на даден актив, както посочва дилърът от DeltaStock Андрей Стойчев.
Според представителите на DeltaStock новата "умна" сметка е насочена към инвеститори, които са готови да поемат умерен до висок риск, но във всеки случай по-нисък от търговията на марджин. Те искат относително сигурна и бърза ликвидност, инвестират с дългосрочна перспектива и диверсифицират риска в собствения си портфейл.
Съветът и на тримата финансисти е индивидуалните инвеститори да пребалансират активите в портфейлите си на всеки шест месеца.
За тези, които искат да поверят парите си на професионалисти, DeltaStock стартира два взаимни фонда, от които по думите на Георги Иванов, единият вече има лиценз, а другият в момента е в процедура на лицензиране от страна на Комисията за финансов надзор.
Лицензираният фонд е балансиран, което означава умерено рисков.
От DeltaStock напомнят, че огромна част от успеха на всеки инвестиционен портфейл се дължи на правилното разпределение на активите в него. Но също така предупреждават, че трябва да се следи не само доходността, но и стандартното отклонение в резултатите назад във времето.
И не на последно място - нужна е психическа устойчивост.
DeltaStock има почти 20 години опит на финансовите пазари и предлага онлайн търговия на над 1000 CFD инструмента: валути, ценни метали, акции, индекси и фючърси. Компанията е лицензирана от Комисията за финансов надзор и регулирана в ЕС по MiFID. Защитата на клиентските средства се осъществява от Фонда за компенсиране на инвеститорите – в размер до €20 000.
Тази статия ви хареса? Следете всичко най-интересно от Econ.bg и във
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 23.12   619 г. – Начало на понтификатът на папа Бонифаций V. 1672 г. – Италианският астроном Джовани Доменико Касини открива Рея – вторият по големина след Титан...