Европейската комисия (ЕК) прие пакет от мерки, целящ улесняване на достъпа на бизнеса и институциите до дългосрочно финансиране и подпомагане на връщането на Европа към устойчив икономически растеж, съобщават от ЕК.
Основните елементи на новата инициатива включват мобилизиране на частни източници на дългосрочно финансиране, по-добро използване на публичните финанси, развитие на европейските капиталови пазари, подобряване на достъпа на малките и средни предприятия до финансиране, привличане на частно финансиране в инфраструктура, както и укрепване на по-широката рамка за устойчиви финанси.
В рамките на Европа 2020 и на пакета от мерки в областта на климата и енергетиката до 2030 г. ще бъдат необходими значителни дългосрочни инвестиции в инфраструктура, нови технологии и иновации, научноизследователска и развойна дейност и човешки капитал. Нуждите от инвестиции само в областта на мрежите от транспортна, енергийна и далекосъобщителна инфраструктура на ЕС се оценяват на 1 трилион евро за периода до 2020 г. според механизма за свързване на Европа, се казва още в съобщението на Комисията.
„Докато икономическото възстановяване набира скорост, ние трябва да бъдем също толкова амбициозни в подкрепата си за растежа. Европа има големи дългосрочни нужди за финансиране на устойчив растеж — растеж, който води до повишаване на конкурентоспособността и до създаване на работни места по интелигентен, устойчив и приобщаващ начин“, коментира еврокомисарят по въпросите на вътрешния пазар и услугите Мишел Барние, допълвайки, че европейската финансова система трябва да възвърне и повиши способността си да финансира реалната икономика.
„Трябва да използваме по-добре обществените средства, за да постигнем максимален ефект от продуктивните инвестиции върху растежа и създаването на работни места“, смята пък зам.-председателят на ЕК и комисар по икономическите и парични въпроси Оли Рен.
Според комисаря по въпросите на промишлеността и предприемачеството Антонио Таяни новите инициативи ще допринесат за по-добро насочване на ресурси от финансовата система към дългосрочните инвестиции, които са необходими, за да се гарантира, че Европа въврви по пътя на икономическото развитие.