EK ще забави въвеждането на механизма за финансов контрол MiFID II

11.11.2015 | 14:00
по статията работи: Даниел Василев
Банките твърдят, че регулацията ще навреди на капиталовите пазари и бизнеса им
EK ще забави въвеждането на механизма за финансов контрол MiFID II
Снимка: Guliver/Getty Images

Финансовите институции, които се обявиха против пост-кризисните банкови регулации и механизми в Европейския съюз (ЕС), може да получат повече време, за да настроят бизнеса към новите изисквания на Европейската комисия. Говорител на комисията посочи вчера, че планът за имплементиране на финансовите реформи може би е твърде оптимистичен и че въвеждането на регулаторния механизъм MiFID II в началото на 2017 г. може да се окаже невъзможно. Затова имплементирането на реформата може да се отложи с една година до 2018 г. Някои банки вече посочиха, че новият механизъм на Европейската комисия може да застраши бизнеса им, предаде Bloomberg.

Според експерти отлагането на въвеждането на MiFID II ще постигне две цели едновременно. „От една страна това ще позволи повече време на законодателите да намалят възможността от системни сривове. От друга страна по този начин ще се забави скоростта, с която ще бъдат въведени реформите, и бизнесът ще има повече време да предприеме необходимите мерки“, посочи Ричард Рейд, финансов и регулаторен анализатор към Университета на Дънди в Шотландия, цитиран от Bloomberg.

Механизмът за банкова регулация е сред основните политики на Европейския съюз, с които властите се стремят да застраховат икономиките срещу финансова криза като тази, която избухна през 2008 г. Новите регулации, приети с MiFID II през 2014 г., ще засегнат финансовите институции в всяка една от 28-те страни членки на ЕС.

 

Някои банки в Европейския съюз вече се обявих против скоростното въвеждане на реформата. Те изтъкват, че е необходимо повече време за въвеждането на реформата, като в някои случаи ще трябва да се извърши и технологична корекция, за да могат финансовите институции да отговарят на изискванията. Deutsche Bank коментира, че механизмът може „потенциално да окаже вреден ефект върху капиталовите пазари“. Причината е, че изискванията за прозрачност на финансовите данни са по-стриктни дори и от тези в САЩ. Някои от предложенията на ЕК породиха недоволство от страна и на финансовите министри на трите най-големи икономики в ЕС – Германия, Франция и Обединеното кралство.

Тази статия ви хареса? Следете всичко най-интересно от Econ.bg и във
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 31.12   406 г. – Германските племена вандали, свеби и алани преминават река Рейн и заемат Галия. 1600 г. – Английската кралица Елизабет I създава Източноиндийската...