В проектодоклад на европейския парламент относно развитието на Европейския енергиен съюз се предвижда подпомагане на страните членки, желаещи да развиват ядрената си енергетика, предаде Българското национално радио. Според доклада Европейската комисия ще се нагърби с осигуряването на „благоприятна рамка“ за развитие на производството на електроенергия от атомни електроцентрали.
„27 процента от тока в Евросъюза се произвежда в атомни централи. Половината от цялата електроенергия от нисковъглеродни източници идва от ядрените мощности. Това е и една от причините за пръв път в доклад на Европейския парламент думата ядрена енергетика не само да не бъде изтрита, но и да се спомене няколко пъти“, казва евродепутатът Владимир Уручев.
Той допълва, че ЕК регистрира желанието на някои от страните да продължат да развиват атомната си енергетика, въпреки че други от тях са на път да се откажат от нея. Това е причината комисията да се задължи да подпомага онези от тях, които не желаят да спират АЕЦ-ите си. „Това си е почти революционно в промените във вижданията на Европейския парламент“, посочва още той.
Според Уручев атомната енергетика е начин за производство на ток, който ще се развива за дълъг период от време. Въпреки това има възможност Европа да изпадне като ядрен център и в такъв да се превърнат някои от развиващите се пазари, като към момента най-скоростно развитие в тази насока се забелязва в Китай.