Екипи на Електроразпределение Юг (ЕР Юг), част от EVN Група, разкриха 3 обекта за копаене на крипто валута, които са незаконно присъединени към електроразпределителната мрежа на дружеството. Т. нар. „майнинг“ апаратура в два от трите обекта е била монтирана в специално пригодени мобилни фургони, снабдени с климатизация, камери за видео наблюдение и СОТ. Копачките са разкрити от сътрудници на КЕЦ Стамболийски на ЕР Юг в землищата на пловдивските селата Йоаким Груево, Марково и Скобелево.
И за трите случая на място са извикани екипи на полицията, които са издали констативни протоколи. Протоколи за незаконно присъединяване към разпределителната мрежа са издадени и от екипите на ЕР Юг. Единият от фургоните е иззет от полицията. По случаите се води разследване. От електроразпределителното дружество очакват органите на властта да разкрият собствениците на фургоните, за да може да им бъде издадена фактура за незаконно консумираната електроенергия. Копачките на крипто валута потребяват голямо количество електроенергия, тъй като използваните компютри концентрират голяма изчислителна мощност. И за трите случая е характерно, че фургоните с копачките за крипто валута са монтирани в покрайнините на селищата, за да не бъдат забелязани от местните жители в селото, и са присъединени незаконно към трафопостове на ЕР Юг.
„Очевидно става въпрос за незаконно извършвана дейност. Краде се не само електроенергия за сметка на електроразпределителното дружество, а най вероятно лицата, които се занимават с тази дейност, не плащат и дължимите данъци на държавата. Ето защо, апелираме към всички компетентни държавни институции да изострят вниманието си и да увеличат контрола над този вид дейност. Ние от своя страна сме готови да съдействаме с цялата налична информация, с която разполагаме“, коментира Гочо Чемширов, член на УС на ЕР Юг.
ЕР Юг предприема серия от мерки за предотвратяване на подобен тип кражби на електроенергия. За целта дружеството започва разяснителна кампания с кметовете от малките населени места, които са потенциално рискови за монтиране на копачки за крипто валути. Целта е да им се обърне внимание и при най-малки съмнения за развитието на такава дейност в техните землища да сигнализират органите на МВР и електроразпределителното дружество. Освен това ЕР Юг извърши анализ на риска и увеличава честотата на обходите на трафопостовете, както и монтирането на балансово мерене на ТП с дистанционно отчитане. Дружеството започва и монтирането на СОТ на трафопостове, определени като потенциално рискови за подобна дейност, както и задълбочен мониторинг за пикова промяна на мощността в трафопостовете.
Дейността копаене на крипто валута не е забранена от закона, но като всяка търговска дейност трябва да бъде извършвана в съответствие със законите и разпоредбите на страната, включително и да се заплаща използваната за нея електроенергия.