Ernst & Young помогнала на Facebook да укрива данъци в САЩ

08.07.2016 | 09:47
по статията работи: econ.bg
Американското правосъдно министерство поиска от Марк Зукърбърг пълно съдействие
Ernst & Young помогнала на Facebook да укрива данъци в САЩ
Снимка: Guliver/Getty Images

Американското министерство на правосъдието поиска от компанията Facebook да сътрудничи в разследването, че умишлено е показвала по-малки активи, за да се отклони от плащане на данъци в САЩ, информира CNN.

Медията се позовава на документ на правосъдното ведомство, с който телевизията разполага. Това е иск, изпратен миналата сряда в съда.

Документът се отнася за събития от 2010 г., когато Facebook предава на офиса си в Ирландия собствеността върху част от активите, включително и информационната база с потребителите на онлайн платформата и нематериалните форми на собственост, предназначени за маркетинг.

Данъчната служба на САЩ е заподозряла одиторската компания Ernst & Young в съучастие в незаконна схема за укриване на данъци. По-специално Ernst & Young е била упълномощена да направи оценка на активите на Facebook и е занижила стойността им с "милиарди долари“.

Данъчната служба неведнъж се е опитвала да получи от Facebook финансовата документация, за да потвърди или опровергае своите подозрения. Както съобщи представителката на службата Нина Ву Стоун, само през юни тя е изпратила 6 такива искания, които компанията на Марк Зукърбърг не е изпълнила. Сега се включва и министерството на правосъдието на САЩ.

В Европа Facebook също е на прицела заради практики за намаляване на данъците.

Много компании от Силициевата долина, сред които Facebook, Google и Amazon са критикувани, че използват сложни схеми за занижаване на корпоративното облагане.

През 2014 година Facebook плати едва около 4% корпоративни данъци в световен мащаб, докато според някои данни компанията, която държи голямата социална мрежа през 2014 г. се е отчела със 123 милиона долара на данъчните институции извън САЩ, въпреки печалби от над 3,4 милиарда през същата година. За тази цел компаниите се регистрират в държави, където има най-високи данъчни облекчения. Тази практика те наричат "данъчна оптимизация", допълва БГНЕС.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 17.12   546 г. – Крал Тотила завладява Рим. 1538 г. – Папа Павел III отлъчва от църквата английския крал Хенри VIII. 1777 г. – Франция първа признава...