Днес, 29.10.2002 г., една от най-влиятелните световни рейтингови агенции FITCH IBCA повиши дългосрочния кредитен рейтинг на България в чужда валута от "ВВ-" на "ВВ" с положителна перспектива. Дългосрочният рейтинг в местна валута бе повишен от "ВВ" на "ВВ+". Краткосрочният рейтинг е установен на "В". Това е второто повишение на рейтинга на България в рамките на тази година от FITCH IBCA. Предишното беше обявено на 14.01.2002 г. До получаването на инвестиционен рейтинг остават стъпка и половина.
Българската икономика работи добре в една трудна глобална обстановка, заявиха от агенцията. Индикаторите на публичния и външния дълг рязко намаляват, а ликвидността е висока благодарение на фискална дисциплина и структурни реформи, осъществявани през последните няколко години. Скорошното потвърждение от страна на ЕС на срока, който България си постави за цел за приемане в ЕС – 2007 г., ще повиши политическото и икономическо доверие, допълват от FITCH IBCA.
Повишаването на кредитния рейтинг се основава на "разумната фискална политика". Агенцията подчертава, че правителството е постигнало целта си за бюджетен дефицит от 0,8% от БВП и върви по график, който предвижда 2003 г. дефицитът да бъде намален до 0,7%. Освен това то има изключително ликвидна позиция с наличните около 1,8 млрд.щ.дол. по сметката на фискалния резерв, което се равнява на 13,3% от прогнозирания за 2002 г. БВП или на около 1,7 пъти от общото обслужване на публичния дълг през 2003 г. Относително високото съотношение публичен дълг/ БВП на България бе основна пречка за кредитния й рейтинг и то се запазва над средното ниво от 49% за страни с рейтинг "ВВ". Все пак съществува тенденция за бързо намаляване, падайки от 83% в края на 1999 г. до очакваните 59% в края на 2002 г.
"Благоприятната динамика на дълга, свързана със стриктната фискална политика, приходите от приватизация, растежа на реалния БВП и повишаването на реалния валутен курс най-вероятно ще продължат да понижават съотношението дълг/ БВП и увеличават кредитоспособността в средносрочен план", според Едуард Паркър, Директор Държавни рейтинги във Fitch.
Външната задлъжнялост на България също намалява. От FITCH IBCA очакват нетният външен дълг да намалее от 89% от приходите в текущата сметка в края на 1999 г. на 48% в края на 2002 г. – под средното ниво от 63% за рейтинг "ВВ".
Междувременно замяната на Брейди облигациите е подобрила профила на валутния и лихвен курс, както и на матуритета на дълга. Въпреки че България има доста големи нужди от финансиране, голяма част от тях се покриват от преки чуждестранни инвестиции и плащания от МВФ. Освен това силната й позиция по отношение на външната ликвидност означава, че тя има сравнително добро положение, за да се справи с рисковете, присъщи на нововъзникващите пазари.
Fitch допълва, че България запазва конкурентноспособността си при ограниченията, наложени от валутния борд. Въпреки редицата неблагоприятни сътресения растежът на БВП на глава от населението е средно 5% през последните пет години, а дефицитът по текущата сметка бе финансиран от преки чуждестранни инвестиции, валутният резерв бе повишен и индикаторите на външния дълг - намалени. Тази година Fitch очаква растежът на БВП да достигне 4,2%, а дефицитът на текущата сметка да се свие до 5% от БВП, което е добро изпълнение предвид свития пазар на ЕС.