FT: Организираната престъпност бави България за Шенген

01.02.2011 | 09:15
по статията работи:
София и Букурещ възразяват и настояват, че са близо до изпълнение на техническите критерии за Шенген и че е несправедливо да се обвързват двата процеса - Шенген и механизмаза контрол, коментират британското издание
FT: Организираната престъпност бави България за Шенген

Румъния и България може да твърдят с известно основание, че са третирани като второкласни членове на Европейския съюз. Само че те бяха приети през 2007 г. при режим на наблюдение, целящ да ускори прилагането на стандартите, изисквани от Европа, които и двете страни все още предстои да постигнат. Несправянето им логично затрудни своевременното им влизане в шенгенското пространство, пише британският вестник Financial times ("Файненшъл таймс") в статия, озаглавена "Пречки по пътя към Шенген".

Присъединяването на България и Румъния бе планирано за месец март. Но през декември вътрешните министри на Франция и Германия осуетиха графика с писмо, обвързващо влизането им в Шенген с напредъка по т. нар. "механизъм за сътрудничество и контрол в правосъдието и вътрешните работи". Неговата цел е да преодолее изоставането на двете страни във функционирането на съдебната система, борбата с корупцията, а в случая с България и с организираната престъпност.

Все още София и Букурещ не са изчистили тези слабости. Българското правителство, което дойде през 2009 г., постигна известен напредък в преработването на законодателството и преследването на корумпирани служители, но съдебните процедури остават далеч от задоволителни. В Румъния изглежда в застой е дори волята за реформа.

София и Букурещ възразяват и настояват, че са близо до изпълнение на техническите критерии за Шенген и че е несправедливо да се обвързват двата процеса - Шенген и механизмаза контрол. Възможно е да е несправедливо, но е правилно, продължава "Файненшъл таймс". Беше ясно, че те влязоха в ЕС с известни подозрения; другите членове имат правото да не изпускат единствения инструмент за въздействие. Прибързаността при приемането на двете страни нереформирани не трябва да се усложнява с отхвърлянето на най-доброто поощрение.

Оценките по механизма за контрол се отразяват пряко и на доверието в готовността на София и Букурещ за Шенген. Французите и германците имат право; те обаче не са ръководени изцяло от безкористни намерения.

Изборни интереси мотивират и двете правителства - германските регионални избори предстоят, а французите избират президент през 2012 г. Присъединяване към Шенген ще предпази гражданите от ромски произход в новите членки от гротескната ксенофобия, на която бяха подложени от френската държава, информира БТА.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 18.02   1229 г. – Съгласно договор между императора на Свещената Римска империя Фридрих II и египетския султан Ал-Камил, християнските поклонници получават право да посещават...