Социалната мрежа Facebook цели да набере капитал в размер на 10,6 млрд. долара в предстоящото си първично публично предлагане на акции (Initial Public Offering – IPO). То ще е най-голямото в историята на Силициевата долина, надминаващо дори това на Google, което оцени търсачката на 23 млрд. долара.
В четвъртък стана ясно, че социалната мрежа, създадена като проект в стаята на Марк Зукърбърг в общежитието на Харвардския университет преди 8 години, ще предложи акциите си в предстоящото IPO на цена между 28 и 35 долара за брой, което означава, че пазарната капитализация на компанията ще бъде между 77 и 96 млрд. долара.
Facebook ще се листне на борсата Nasdaq. Нейната пазарна оценка ще бъде под прогнозите за стойност в размер на 100 млрд. долара и ще остави компанията зад технологични гиганти като онлайн търговеца Amazon и производителя на мрежово оборудване Cisco. В същото време обаче социалната мрежа ще замине голямо име в ИТ-сектора като Hewlett-Packard.
Размерът на IPO-то отразява ръста на компанията и стимулира очакванията за нейния потенциал за правене на пари от всичко – от реклама до търговия, коментира агенция „Ройтерс“.
„Определено досега не бяхме ставали свидетели на публично предлагане на акции на технологична компания с такъв грандиозен мащаб“, коментира Лайз Байър, ръководител на консултантската фирма за IPO-то Class V Group.
Байър, който е работил и по излизането на друг технологичен гигант на борсата през 2004 г. – Google, заявява, че в момента въпросът е „колко от славните дни на растеж на компания, която вече е толкова голяма и решава да набере толкова много капитал, са в миналото и колко от тях предстоят“.
Търговията с акциите на Facebook би могла да започне още на 18 май, сочи график, с който агенция „Ройтерс“ се е сдобила. Цената на предлагане на книжата би могла да варира, в зависимост от реакцията на „Уол стрийт“. Борсовият код на компанията ще бъде "FB", съобщава "Би Би Си".
Ръководителите на социалната мрежа тръгват на път в понеделник, за да запознаят инвеститорите с подробности около IPO-то. Срещите ще започнат от Ню Йорк, ще преминат през други големи американски градове като Чикаго и Бостън, и ще завършват в централата на Facebook в Менло Парк, Калифорния.
Излизането на Facebook на борсата ще затвърди позицията на нейния 27-годишен създател Марк Зукърбърг на един от най-богатите хора на планетата. При 337,5 милиона акции (или 12,3% от компанията), които социалната мрежа ще предложи на цена между 28 и 35 долара за брой, делът на Зукърбърг в горната част на този диапазон, ще възлиза на 17,6 млрд. долара. Това ще го направи по-богат от изпълнителния директор на Microsoft Стив Балмър и от руския стоманен магнат Владимир Лисин - и двамата два пъти по-големи от Марк, сочи индексът на милиардерите на агенция "Блумбърг". След излизането на борсата Зукърбърг ще може да запази контрол над 57% от компанията си.
Той показва голямо търпение и хладнокръвие по пътя от създаването на социалната мрежа до нейното IPO. След като я основава през 2004 г. като система за комуникация само в рамките на Харвард, постепенно той разширява обхвата й и до други университети. В края на същата година нейните потребители вече са 1 млн. Зукърбърг получава ключово финансиране от бизнес магната Питър Тийл, направил по-голямата част от състоянието си като съосновател на услугата за онлайн разплащания PayPal, по-късно купена от онлайн аукциона eBay.
Чак през 2006 г. Зукърбърг отваря социалната мрежа към външния свят, така че всеки, който пожелае, да може да я ползва. До края на годината Facebook може да се похвали с 12 милиона потребители. С годините нейният създател ухажва и други големи инвеститори, които да му помогнат да се справи с постоянно увеличаващата се потребителска база. Сред тях са софтуерният гигант Microsoft, инвестиционната компания Accel и руската Digital Sky.
Тук може да прочетете любопитни факти за Facebook, обвързани с най-важните числа, характеризиращи компанията.