Международната рейтингова агенция Fitch Ratings /Фич рейтингс/ повиши днес дългосрочния кредитен рейтинг на България в чужда валута от ‘BB’ на‘BB+’ и този в местна валута от ‘BB+’ на ‘BBB-’ . Краткосрочният рейтинг остава ‘B’. Перспективата за дългосрочните рейтинги остава положителна.
"Повишаването на рейтингите и положителната перспектива отразяват стабилната макроикономическа политика и резултати на България, подкрепени от валутния борд и амбициите на страната за членство в ЕС, които се очаква да продължават да осигуряват бързо намаляване на съотношенията на държавния и външния дълг на страната", каза Едуард Паркър, директор в секцията "Суверенни рейтинги" на Fitch. Агенцията очаква ръст на БВП от 4.7% тази година, след 4.8% през 2002 г. Очакваното слабо увеличение на дефицита по текущата сметка до 5.5% от БВП не е обезпокоително, тъй като отразява стабилно нарастване на инвестициите и до голяма степен следва да се финансира от преките чуждестранни инвестиции.
Според агенцията разумната фискална политика е основната предпоставка за подобряване на кредитоспособността на България. Осредненият размер на бюджетния дефицит през последните пет години до 2002 г. е едва 0.5% от БВП, постижение, надминато само от страни, които са големи износители на петрол или държави с рейтинг най-малко ‘AA-’. Правителството е на път да изпълни планирания за 2003 г. дефицит от 0.7% от БВП, и е акумулирало ликвиден фискален резерв от 1.7 млрд. евро в края на 2002 г. Fitch очаква съотношението на държавния дълг към БВП да падне до 46% в края на 2003 г. от 79% в края на 1999 г., което е отражение на строга фискална политика, бърз растеж на БВП, поскъпване на местната валута и добро управление на дълга. Въпреки това, нивото на дълга, който е с висок дял на валутната композиция, ще остане над медианата от 39% на групата страни, с рейтинг ‘BBB’ . Агенцията очаква също така, нетният външен дълг да намалее до 33% от постъпленията по текущата сметка в края на 2003 г., което е под ‘BBB’ медианата. Рейтингът е подкрепен и от добрата външна ликвидна позиция, с валутни резерви от 5.6 млрд. щ.д.
Според Fitch валутният борд също играе основна роля за макроикономическата стабилност на България. Властите вече доказаха желанието и способността си да работят в рамките на ограниченията, налагани от него. Въпреки тежките изпитания, като например кризите в нововъзникващите пазари, нестабилността на Балканите, забавянето на икономическия растеж в ЕС и повишаването на цените на петрола, икономиката успя да регистрира висок растеж на БВП, да финансира дефицита по текущата сметка от преки чуждестранни инвестиции и да регистрира увеличение на валутния резерв. Освен това позицията на страната се засилва, поради обстоятелства, като свръх-покритие на паричната база чрез валутни резерви, стабилен банков сектор и наличието на "изходна стратегия" за преминаване към Европейския паричен съвет. Агенцията добави, че е необходим по-нататъшен напредък при структурните реформи, за да се повиши жизнения стандарт и намали безработицата. Сред приоритетните области са подобряване на бизнес климата, приключване на големите приватизационни сделки, преструктуриране на енергийния сектор и повишаване на гъвкавостта на пазара на труда.