Въпреки че Goldman Sachs се асоциира с изключително богати клиенти, гигантът от „Уол Стрийт“ оповести, че пуска онлайн спестовни сметки за масовите потребители, които вече могат да открият такива дори и с депозит от 1 долар, предаде Financial Times. Това е част от стратегията на банката за откриване и разработване на нови източници на финансиране в контекста на изключително тежкото първо тримесечие на 2016 г. и свиването на постъпленията от инвестиционното ѝ подразделение – тенденция, която се наблюдава и при почти всички от останалите представители на финансовия свят.
Платформата за онлайн депозитни сметки оперира под името GSBank.com, а Goldman я придоби като част от сделката за GE Capital, осъществила се миналия месец, чиято стойност беше 16 милиарда долара. Чрез нея депозитите на 145 000 вложители вече са прехвърлени към Goldman Sachs. Въпреки това банката ще се опита да привлече още потребители, като за целта увеличи годишния лихвен процент по влоговете до 1,05%, което е по-висока лихва от предлаганата от другите големи банки в САЩ, като Bank of America, JPMorgan и Citigroup.
Това потвърди и директорът по стратегията на Goldman Sachs Стивън Шер, който посочи, че целта на хода е увеличаване на средствата за подразделението на банката Ню Йорк. Към момента основен източник на постъпления за него са влоговете на веригите за търговия на дребно и т.нар. „брокерски депозити“ - суми, които брокерите предоставят на финансовата институция в замяна на по-високи лихвени проценти. Според Шер отварянето на банката към масовите потребитлеите ще създаде „различен път за употреба, с различна ориентация и насока“.
Според някои анализатори все още е рано да се определи дали по-високите лихви по влоговете в онлайн услугата на Goldman Sachs ще ѝ завоюват по-голям пазарен дял за сметка на конкурентите ѝ. Сред тях е банковият експерт от NerdWallet Дивън Голдщайн, който обаче предвижда ръст на потребителския интерес към депозитната услуга на банката. „Това е синоним на мечтата за благосъстояние в Америка“ посочи той.
Чрез този ход банката отговаря на опасенията на анализаторите, че не полага достатъчно усилия, за да възстанови постъпленията на бизнеса си. Goldman Sachs постигна най-ниската годишна доходност по акциите си за последните години – 6,4%.