Проектът на Google да направи дигитални копия на милиони книги не нарушава авторските права. Това отсъди щатски федерален съдия, прекратявайки продължило осем години съдебно дело срещу най-голямата интернет търсачка, съобщава агенция „Блумбърг“.
Google Books предоставя облаги за обществото и използва напълно честно материали, защитени с авторски права, отсъди съдия Дени Чин от Манхатън. Проектът, който досега е сканирал над 20 млн. книги, не вреди на авторите на оригиналните произведения, заяви Чин.
„Google Books предоставя значителни обществени облаги“, написа Чин. „Проектът подпомага прогреса на изкуството и науката, като в същото време взема предвид правата на авторите“.
Пол Ейкън, изпълнителен директор на Гилдията на авторите, заяви, че решението на съда е фундаментално предизвикателство за авторското право и неговата организация смята да обжалва.
„Google направи непозволени дигитални версии на почти всички ценни, защитени от авторското право литературни материали в света и печели от показването им“, заяви Ейкън. „Според нас подобна масова дигитализация и експлоатация превишават многократко границите на честната употреба“.
Ако издържи и на обжалването, това ще помогне на Google да запази ролята си на лидер сред интернет търсачките, което подпомогна компанията да стане най-големият световен онлайн рекламодател. Над 70% от приходите от реклами на Google идват от онлайн търсенията в САЩ, показват данните на EMarketer.
“Това е огромна победа за Google, която преди се опитваше да разрешава подобни правни спорове, свързани с Google Books, чрез колективни споразумения“, заяви Марк МакКена, провесор по право, в университета Нотрд Дам, специализиращ в интелектуалната собственост. „Това решение изцяло реабилитира проекта на Google на основата на честната употреба, правейки ненужна сложната структура, която страните предложиха за компенсация“.
Google Books дигитализира множество книги, трансформирайки огромни текствови масиви. Проектът е важен инструмент за библиотеките, тъй като позволява да се търсят милиони книги по думи и фрази, се казва в заключението на съдия Чин.
Според него Google Books не нарушава авторските права, тъй като не е инструмент за четене на книги, а всъщност предоставя добавена стойност към оригиналните произведения. От компанията не продават копия на книгите, които са дигитализирали, въпреки че Google наистина печели от потребителите на платформата. Авторите също имат изгоди, тъй като Google Books може да повиши продажбите на техни произведения, смята Чин.
Oт Google заявиха, че са щастливи от решението на съда.
„Както казахме отдавна, Google Books е в съответствие със закона за авторското право и служи като каталог за дигиталната ера, позволявайки на потребителите да намерят книгата, която искат да купят или наемат“.
През октомври 2012 г. Google вече постигна споразумения с пет издателски къщи, което им позволява да избират дали книгите им да могат да бъдат сканирани или не. Сред издателските къщи са McGraw-Hill Cos, Pearson Education, Penguin Group, John Wiley & Sons и Simon & Schuster.