Google с дудъл за Хеди Ламар

09.11.2015 | 11:35
по статията работи: econ.bg
Търсачката почита 101 години от рождението на актрисата и изобретател
Google с дудъл за Хеди Ламар
Снимка: Google

Google отбелязва 101 години от рождението на Хеди Ламар. С днешния си дудъл чрез кратко филмче световната търсачка ни запознава с красавицата Хеди Ламар, която е символ не само на красота и изящество, но и патентова предшественика на GPS, Wi-Fi и Bluetooth.

Хеди Ламар е родена във Виена през 1914 г. Истинското й име е Хеди Кийзлер.

Тя става популярна актриса, която е родена на днешната дата през 1914г. и е взела участие в култови за времето си кино ленти като Аlgiers (1938), I Take This Woman (1940), Comrade X (1940), където си партнира с Кларк Гейбъл, "Come With Me (1941)" и много др. Тя бързо пробива в европейското кино, като през 30-те години тя покорява и Холивуд. Хеди Ламар е и първата актриса, която дръзва да се появи разголена на големия екран.
Нейната поразителна външност и екзотична осанка е причината тя да бъде наречена от Макс Рейнхардт и доста любители на филмовото изкуство "най-красивата жена на Европа".

Хеди Ламaр e не само легенда на европейското и американското кино, но и всестранен талант, който дори патентова преди десетилетия технологии, които са ключови за функционирането на съвременните мобилни устройства. Ключов фактор се оказва втората световна война, която променя ангажиментите на Хеди Ламар.

Заедно със своя приятел Джордж Антейл, който е композитор започват да използват принципите, по които работи пианото, за да разработят ефективен начин, с който да се противопоставят на метода, по който германските подводници са подслушвали радио сигналите на съюзниците. През 1942 г. усилията им се оказват успешни и те успяват да лицензират на свое име технология с името Frequency Hopping, като в нея е описана технология за разширяване на спектъра и т.нар. "скок на честотата", с който двамата също придобиват голяма популярност.

Идеята им е с нея да позволят на американските въоръжени сили да управляват с радио сигнали своите торпеда, като те се изпращат на една от 88 различни честоти, които символизират същия брой клавиши в пианото. По този начин вражеските опити да се разбере къде са насочени те се обричат на провал, тъй като те трябва да слушат всички тях, което налага много допълнителни ресурси и човешка сила, за да се направи. Технологията на Ламар и нейния колега не се използва преди 60-те години на миналия век, но нейните предимства не могат да се оспорят и много учени са признали, че именно тя е основата, на която са базирани днес популярни стандарти за комуникация като CDMA мрежи, GPS, Wi-Fi и Bluetooth.  

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 05.11   1414 г. – Открит е Констанцки събор на Римокатолическата църква, който слага край на Папската схизма. 1605 г. – Осуетен е опит за атентат срещу Камарата на...