Международните пазари хиперболизират рисковете пред икономиката на Китай докато същевременно подценяват способностите на страната да реформира стопанството си, посочи главният изпълнителен директор на британската банка HSBC Стюарт Гъливър, цитиран от Financial Times. Коментарът е поредният опит от страна на висш банкер да успокои инвеститорите, чиито притеснения доведоха до най-тежкия старт на годината за финансовите институции по света. По-рано през седмицата колегата му от Credit Suisse Тидяне Тиам изтъкна, че не разбира „обсесията“ със забавящия се растеж на икономиката на страната.
Според Гъливър размерът на китайската икономика е гарант, че тя няма да полседва съдбата на много други страни от групата на развиващите се пазари, които изпаднаха в рецесия, като Бразилия и Русия. „Въпреки че разбирам песимизма на някои анализатори относно състоянието на Китай, аз съм фундаментално несъгласен с него“, коментира Гъливър по време на ежегодната конференция на банката в Хонконг. „Турбулентността от последните месици показва, че трябва да разрушим цикъла на съмненията относно мотивите на Китай и отдадеността на властите в страната да извършат необходимите реформи“, допълни още той.
Освен това според Гъливър слабото представяне на пазарните реформи в страната и затягането на контрола върху финансовите пазари не са задължително знаци за настъпващи трудности пред стопанството на страната.
Борсите по света се сринаха през януари, тъй като инвеститорите се опасяваха, че слабата икономика ще подтикне управляващата комунистическа партия в страната да започне валутна война и да обезцени юана.