Едва излязла от финансовата криза, започнала през 2008 г., световната икономика стои пред опасността от изпадането в нова рецесия. Това смята главният икономист на британската банка HSBC Стиван Кинг, цитиран от „Бизнес инсайдер“.
„Световната икономика е като лайнер в океана без спасителни лодки. Ако тя бъде ударена от нова рецесия, ще има титанични негативни последици“, казва експертът.
„При възстановяването от всички предишни кризи, държавите винаги са отделяли сериозен резерв, който да ги предпази по някакъв начин. В случая с последната такава, не само в САЩ, но и в останалите страни, не бяха предвидени подобни резерви и това е много голям проблем“, допълва Кинг.
По думите на икономиста има липса на традиционни стъпки към създаването на такива резерви, като в това число влизат недостатъчните мерки за намаляване на бюджетните дефицити, както и сериозния размер на социалните плащания.
Стиван Кинг посочва четири основни фактора, които могат да предизвикат следваща световна криза. На първо място това е нарастващият размер на заплатите, който може да удари върху корпоративната печалба и да редуцират приноса на компаниите в брутния вътрешен продукт (БВП), конкретно за САЩ.
Като втора причина експертът вижда опасността от това небанковият финансов сектор, включваш застрахователните дружества и пенсионните фондове, да не може да покрива бъдещите си задължения. По думите на Кинг това ще предизвика огромно търсене на ликвидни активи.
Икономистът на HSBC не изключва и възможността от срив на китайската икономика, както и на валутата на страната. Ниските цени на стоките могат да причинят сериозен спад и в други развиващи се пазари, което от своя страна ще стимулира американския долар.
„Федералният резерв на САЩ също може да предизвика нова рецесия, ако повиши лихвените проценти прекалено скоро“, задършва Кинг.