Human Rights Watch: САЩ са рекордьор по брой на затворници

24.01.2011 | 13:46
по статията работи:
Съединените щати държат световния рекорд по брой на затворници с близо 2.3 милиона души
Human Rights Watch: САЩ са рекордьор по брой на затворници

Съединените щати държат световния рекорд по брой на затворници с близо 2.3 милиона души, които се намират зад решетките, посочва правозащитната организация Human Rights Watch (HRW), като уточнява, че по-строга е системата по отношение на чернокожите, както и че на непълнолетни се издават "екстремни присъди", съобщава АФП, цитирана от БГНЕС.

За разлика от миналата година в тазгодишния си доклад за състоянието на човешките права по света HRW насочва критиките си не толкова към влошаването на положението със защитата на правата човека, а към "провала на страните, които би трябвало да бъдат лидери в това отношение, предупреждава генералният директор на организацията Кенет Рот. В документа HRW заявява, например, че в тази сфера напредъкът на администрацията на президента Барак Обама е твърде слаб и в някои случаи – нулев. Споменава се, че през изтеклата година в САЩ са били извършени 45 екзекуции, а близо 2600 младежи са получили присъди без право на освобождаване, което няма аналог в света.

По-нататък правозащитната организация отбелязва позитивния случай с Финландия, която е отказала да екстрадира нелегални имигранти, пристигнали от Гърция, след като Белгия беше осъдена от Европейския съд по правата на човека за експулсирането на афганистанец, търсещ убежище. Демократичните държави и институции начело с ООН и ЕС демонстрират прекалена "плахост" и дори безразличие по отношение на репресивните правителства в ущърб на човешките права, се подчертава по-нататък в годишния доклад на HRW.

Според Кенет Рот генералният секретар на ООН Бан Ки Мун и редица страни членки на Комисията по правата на човека са допуснали "фаталната грешка" да дадат предимство на "диалога и сътрудничеството" в отношението си към държави, които нарушават човешките права, вместо да възприемат политика на публичен натиск над тях. Особено укорим в това отношение е Европейският съюз, чийто първи дипломат Катрин Аштън неведнъж е давала предпочитание на "тихата дипломация, независимо от обстоятелствата". "Именно по тази причина избрахме Брюксел, за да представим нашия доклад пред медиите", подчертава Кенет Рот.

Неправителствената организация критикува също "дълбоко негативния климат" с правата на човека в Русия, като по-конкретно обръща внимание на факта, че ангажиментите на руските власти не са довели до "конкретни мерки". "Реторичните обещания на президента Дмитрий Медведев в сферата на човешките права и върховенството на закона не доведоха до конкретни мерки в подкрепа на гражданското общество", се подчертава в документа. Правозащитниците и особено онези от тях, които работят в Северен Кавказ, са "уязвими пред лицето на агресията и атаките", както и на хлабавото антиекстремистко законодателство, което властите използват, за да заглушат критиките".

Главните африкански страни производителки на петрол до голяма степен заобикалят критериите на международната общност въпреки репресивните практики и широко разпространената корупция, се казва още в доклада на ХРУ. Западът, например, се колебае да заклеймява нарушенията в Нигерия и Ангола, които си съперничат за лидерското място по добив на петрол на континента. В Луанда цари "ендемична корупция", зачитането на основните права като свобода на словото и на информацията през 2010 г. се е влошило, а в Нигерия полицейските злоупотреби са повсеместни, посочва организацията.

Що се отнася до Египет, християните и другите религиозни малцинства са жертва на "повсеместна дискриминация", гласи докладът. "Макар конституцията на Египет да гарантира равноправие, независимо от вероизповеданието, християните са подложени на широко разпространена дискриминация, а е налице официална нетърпимост спрямо обявените за еретични мюсюлмански секти", подчертава HRW.

Според организацията през 2010 г. се е задълбочила кризата по отношение на човешките права и в Иран, където режимът прибягва до изтезания и заплахи, за да поддържа натиска върху своите критици и да запази властта. "Ограниченията, наложени върху свободата на словото и на събиранията, както и дискриминацията по религиозна и полова принадлежност продължават със същата жестокост", подчертава HRW.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 18.04   1506 г. – Започва строителство на базиликата Свети Петър в съвременния и вид. 1599 г. – Испанският крал Филип III Испански се жени за австрийска ерцхерцогиня...