Kaspersky Lab: Северна Корея стои зад глобалната хакерска атака

16.05.2017 | 09:15
по статията работи: econ.bg
Symantec и Kaspersky Lab обявиха, че код в по-ранна версия на зловредния софтуер "Уонакрай" (WannaCry) се е появил също в програми, използвани от Lazarus Group
Kaspersky Lab: Северна Корея стои зад глобалната хакерска атака
Снимка: под лиценза на creative commons

Компании за киберсигурност са открили технически доказателства, които свързват Северна Корея със световната хакерска атака, която засегна повече от 300 000 компютъра в 150 държави от петък, съобщава Ройтерс.

Symantec и Kaspersky Lab обявиха, че код в по-ранна версия на зловредния софтуер "Уонакрай" (WannaCry) се е появил също в програми, използвани от Lazarus Group. Много компании са установили, че групата е свързана с хакерски операции на Северна Корея.

Това е най-добрата улика, която сме виждали до момента по отношение на произхода на "Уонакрай", каза Курт Баумгартен от Kaspersky Lab пред осведомителната агенция.

Компютърният вирус Wannacry достигна България. На глобалната карта на заразените компютри светят две точки в София и Варна, като втората е изгаснала след няколко часа. Това според специалистът по дигитална сигурност Ясен Танев значи, че устройството е изключено.

Той е категоричен, че вирусът е направен за пари и се „храни” от безхаберието и липсата на дигитална култура на потребителите.

Wannacry се базира на пробиви в операционната система Windows и изтекла информация за хакване на лични компютри от Националната агенция за сигурност на САЩ.

По думите на специалиста Wannacry е криптовирус и червей едновременно, защото не само, че блокира достъпа до личните ти файлове, но и търси място в мрежата ти, за да се настани и мултиплицира.

Вирусът е направен за пари. Биткойните, които са валутата, в която хакерите искат да получат откупа си, са криптовалута. С този начин на плащане не се знае кой плаща и кой ги получава тези пари.

„Това което предлагаме е потребителите да архивират данните си и ако ги загубят няма да плащат откупи и няма да подкрепят кибертерористите. Да архивират и онлайн и офлайн”, заяви Танев пред bTV.

Според данните заразените компютри са 200 000 в над 100 държави. Русия води по брой инфектирани, но не по политически причини, а заради огромния брой по-стари версии на “Уиндоус” и пиратските му версии. На Балканите най-силно засегната е Румъния.

По повод двата случая в България Танев призова потребителите да се свържат с него.

Специалистът посочи, че единственото спасение е да внимаваме онлайн както и офлайн. „Както внимаваме къде ходим, какво ядем, така и трябва да внимаваме и в интернет.”, посочи той.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 13.01   1610 г. – Галилео Галилей открива спътник на Юпитер – Калисто. 1822 г. – В Гърция е приет дизайнът на сегашния национален флаг. 1854 г. – Във...