Kражбите от банкомати леко се увеличават

12.03.2012 | 15:37
по статията работи: Ралица Стоянова
Не използвайте банкомати, поставени на безлюдни места, без охрана и наблюдение
Kражбите от банкомати леко се увеличават
Снимка: Sxc.hu

Има лек ръст на повишение на кражбите от банкомати. Най-голяма концентрация на този вид престъпления се наблюдава в столицата. В София банкоматите и картодържателите са най-много и има избор на уязвими места за тази дейност. Благоприятни за кражби са и курортите, посещавани от туристи-чужденци. Това заяви инспектор Надя Петрова-Серафимова от отдел „Икономическа полиция” при ГД „Криминална полиция”, цитирана от Агенция „Фокус“.

Най-често на АТМ и по-рядко на ПОС терминали чрез скимери се копират данните от банкови карти на картодържателите. Тези устройства записват информацията от т.нар. ”Трак-2“ - втората от трите пътечки върху магнитната лента, върху която се съхранява банкова информация в буквено-цифрово изражение. Вече копирани, същите данни се пренасят на подобна лента върху т.нар. ”бяла пластика” - пластмасова заготовка с вида и формата на банкова карта. Същевременно следва да е установен и ПИН кодът на съответната банкова карта.

Престъпните групи, които „източват“ карти, са със строга йерархична структура. Отделни звена извършват определени дейности и почти винаги не се познават с останалите. Едни скимират картите, други изготвят пластиките, трети сглобяват скимерите, четвърти „източват” картите. Други пък се занимават с търговията на информацията и покупко-продажбата на скимерите. 

Основен съвет с цел превенция е гражданите да не използват „подозрителни” банкомати, поставени на безлюдни места, без охрана и наблюдение.

Бъдете нащрек за монтирани в близост до банкомата средства за наблюдение, вгледайте се за направени промени по него, изглеждащи съмнително. Не използвайте банкомати, около които се навъртат съмнителни субекти, обясни Петрова. Почти всички банки в България предлагат услугата „sms известяване”, както за постъпления, така и за тегления. С такъв sms картодържателят се уведомява своевременно за извършвани транзакции с неговата карта и в случай, че друг оперира с нея, веднага може да бъде сезирана банката-издател и да бъде блокирана.

Ако картата бъде задържана от банкомата, не приемайте помощ от случайни минувачи, а се свържете с вашия картоиздател. Внимавайте за телефонния номер, на който звъните. В много от случаите телефонен номер, залепен на самия банкомат, е поставен от престъпниците и в случай, че се обадите на него, те ще се опитат да разберат ПИН-кода ви.

 Друг основен съвет с цел превенция е ПИН-кодът да не се записва върху картата и да не се съхранява заедно с нея.

При въвеждане на ПИН кода е добре той да бъде прикриван с другата ръка, тъй като без него е невъзможно „неправомерното теглене”. При съмнение за скимиране на вашата карта или откриване на скимиращо устройство върху банкомат, уведомявайте вашия картоиздател - банката, стопанисваща устройството и полицията.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 19.11   461 г. – Либий Север е провъзгласен за римски император в Равена. 1493 г. – По време на втората си експедиция Христофор Колумб открива остров, който кръщава...