Времето, прекарано в игра, определено може да бъде много приятно. Сега към него се прибавя и работата с електронни компоненти и интегрални схеми, които за повечето от нас досега са били буквални Terra Incognita.
Това става възможно благодарение littleBits – набор от разноцветни електронни модули с отворен код. Всеки един от тях представлява миниатюрна интегрална схема със специфични функции като светлина, звук, сензори, бутони, електродвигетели и още много други. Всяко от тях може да се закачи за останалите с помощта на миниатюрни магнити с цел създаването на по-големи електрически вериги.
И на всичкото отгоре тук не е нужно да се занимавате с програмиране, спояване или окабеляване.
Както можете да предположите тези прости интуитивни блокчета предоставят безкрайни възможности за експериментиране, създаване на прототипи и учене. Затова те с основание са наречени „Lego за iPad поколението“. Проектите в него варират между такива за активирани със звук папийонки до автоматични системи за прелистване на нотни листове.
Част от това, което прави littleBits толкова интуитивни за всеки, е че комплектът успява на раздели на части сложни и абстрактни концепции като електричеството – в лесни за възприемане разноцветни блокчета.
„Тук по-скоро става въпрос за демократизирането на електрониката и поставянето на силата ѝ в ръцете на всеки“, коментира основателката и изпълнителен директор на littleBits Ая Бдеир.
До момента базираният в Ню Йорк стартъп е успял да спечели общо 22 награди за иновативните си разработки с отворен код. Във фирмата, която Ая Бдеир стартира съвсем сама, вече работят 30 души, които създават 37 електронни модула в девет различни комплекта и ги продават в 80 страни по целия свят.