Mitsubishi ще отчете загуба от 150 млрд. йени през текущата фискална година

24.03.2016 | 17:39
по статията работи: Даниел Василев
Компанията отписа активи за 430 млрд. йени или 3,8 млрд. долара заради спада на цените на суровините
Mitsubishi ще отчете загуба от 150 млрд. йени през текущата фискална година
Снимка: viZZZual

Mitsubishi Corp. се превърна във втората търговска къща в Япония през последните два дни, която докладва за огромен спад на стойността на активите си и възможна годишна загуба, след като наскоро Mitsui & Co. посочи, че поевтиняването на цените на суровините на международните пазари оказа силен негативен ефект върху баланса ѝ, предаде Financial Times.

От Mitsubishi, която е най-голямата търговска къща в Япония, посочиха, че ще бъдат отписани активи на стойност 430 млрд. йени (3,8 млрд. долара). Това ще елиминира абсолютно цялата оперативна печалба на компанията и дори ще породи нетна загуба на стойност 150 млрд. йени за финансовата година, която изтича в края на март тази година. Въпреки това компанията няма да намали дивидентите на акционерите си, възлизащи на 50 йени за акция.

Огромните загуби показват и мащаба на агресивните инвестиции на местните търговски къщи през последните години и ефектът от спада на цените на суровините. Главният изпълнителен директор на Mitsubishi Кен Кобаяши призна обезценката на всички активи, за които акционерите се опасяваха. „Цената на петрола и минералните продукти спадаше в същия момент, в който ние увеличавахме размера на инвестициите си в ресурси“, коментира той. „Голям фактор за това бяха инвестициите в технологии за добив на шистов газ“, допълни главният изпълнителен директор на Mitsubishi.

Най-голямата щета на японската компания беше причинена от 20,4-процентния ѝ дял в чилийската компания за добив на мед Anglo American Sur, чиито акции се сринаха и доведоха до загуби в размер на 280 млрд. йени за Mitsubishi. Делът беше придобит през 2011 г. срещу 4,51 млрд. долара.

Освен от чилийската компания, Mitsubishi регистрира загуби и от операциите си по добив на желязна руда в Австралия и РЮА и петролния си бизнес в Северно море. В сходно положение се намират и конкурентите на японския гигант, тъй като те ориентираха бизнеса си от търговията към инвестициите в ресурси през последните години.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 16.01   27 г. пр.н.е. – Сенатът на Римската империя удостоява за първи път с титлата август император Гай Юлий Цезар Октавиан. 927 г. – Кордоба (в дн. Испания) е...