Международната рейтингова агенция Moody's ("Мудис") съобщи, че обмисля да понижи рейтингите на 114 европейски банки. Мярката може да засегне и 17 глобални финансови институции. Основни мотиви за това действие са кризата в еврозоната и намаляването на рейтинга на редица държави от Стария континент.
Агенцията следи дейността и на 5 от най-големите американски банки.
Сред 17-те финансови институции с операции на глобалния капиталов пазар, чийто дългосрочен кредитен рейтинг може да бъде понижен, са UBS, Credit Suisse и Morgan Stanley.
Moody's е поставила под наблюдение рейтингите на големи френски банки BNP Paribas, Societe Generale, Credit Agricole, Natixis, както и на много италиански, испански, британски, германски, австрийски, португалски и скандинавски банки.
Сред гигантите в банковия сектор, чийто рейтинг скоро може да бъде понижен, са германските Deutsche Bank и Commerzbank, британските Royal Bank of Scotland и HSBC, холандската ING, испанската Santander и италианската Unicredit.
Промяната в рейтинга на банките, които са от 16 европейски страни, отразява влиянието на дълговата криза и влошаващата се кредитоспособност на техните правителства.
Италия е най-засегнатата страна с 24 банки, чиито рейтинг може да бъде понижен, следвана от Испания с 21, Франция с 10, Великобритания с 9, Австрия с 8, Дания с 8, Германия със 7, Португалия и Холандия с 6. Заплашени са и банки в Швеция (5), в Словения (4), в Швейцария (2) и във Финландия, Норвегия, Белгия и Люксембург с по една.
На 19 януари Moody's съобщи, че през 2012 г. е вероятно да намали рейтинга на няколко банки в света и най-вече в Европа заради преобладаването на негативни фактори за сектора. Преди два дни агенцията понижи суверенните кредитни рейтинги на 6 страни от ЕС: Италия, Испания, Португалия, Словения, Словакия и Малта. Едновременно с това бяха променени на негативни прогнозите за Франция, Великобритания и Австрия.