Рейтинговата агенция Moody's понижи прогнозата за стойността на дълга на Китай от „стабилна“ на „негативна“, като основните причини за това решение на компанията са несигурността отнсоно способността на властите в Пекин да имплементират икономически реформи, покачващият се дълг на страната и свиването на валутните ѝ резерви. Понижението на прогнозата пред кредитния рейтинг идва само дни преди Националния народен конгрес, на който ще формулира 13-тата петилетка. Основните насоки за икономиката през до 2021 г. започнаха да бъдат формулирани още през миналата година.
Петилетният план на комунистическата партия на страната е следен документ от анализаторите, тъй като в него се съдържа траекторията, по която ще бъде насочена втората по големина икономика, както и потенциалните реформи, които ще бъдат извършени в страната – ключови характеристики за оценката на кредитния рейтинг от страна на Moody's. “Без стабилна и ефективна реформа растежът на брутния вътрешен продукт на страната ще се забави още по-осезаемо, високият размер на дълга ще окаже негативно въдействие върху инвестициите на бизнеса, а демографската картина в страната ще стане изключително неблагоприятна. Възможно е дългът на правителството да започне да расте още по-бързо, отколкото очакваме днес“, посочват от рейтинговата агенция в доклада си.
Същевременно от Moody's прогнозират, че фискалната стабилност на Китай ще продължи да спада. Същото важи и за валутните ѝ резерви, които се свиха със 762 милиарда долара само през последните 18 месеца. Освен това е възможно доверието в партията да бъде подкопано от непълната имплементация или частичното обръщане на някои реформи. „Интервенциите на пазара на акции и на форекс пазара през последната година сочат, че постигането на финансова и икономическа стабилност е цел пред партията, но се наблюдава значителна несигурност относно предпочитаните политики“, изтъкват от агенцията.
Въпреки посочените рискове обаче Moody's запази кредитния рейтинг на Китай на Aa3, посочвайки като причина за решението си изключително високите валутни резерви на страната, чрез които тя може да си спечели време за имплементиране на правилните реформи. Но от агенцията предупреждават, че при забавяне на корекциите на икономическата политика рейтингът на Китай може да бъде понижен.
„Към момента решението на Moody's не следва да се тълкува като отрицателен сигнал, а просто като поемане на икономиката към неправилната посока. Именно това сигнализират от агенцията“, коментира старшият икономист за възникващите пазари в Азия в Nataxis Трин Нгуен. „Но властите в страната могат да си го позволят. Дългът към БВП на Китай е един от най-ниските измежду всички останали държави от групата на възникващите пазари, а най-важното е, че към момента страната има излишък по текущата сметка, което ще ѝ позволи да финансира собствената си фискална експанзия“, допълни още експертът.