Индия вероятно ще отбележи ръст от 7.2% тази година и 7.3% следващата година, докато Китай ще продължи растежа си и ще достигне 8.5%, съобщава проучване на ООН, публикувано вчера.
Изследването на Икономическия и социален комитет на ООН за Азия и Пасифика обаче прогнозира спад в растежа и на двата азиатски гиганта спрямо нивата, постигнати през 2003г., тъй като международните цени на петрола ще имат отрицателен ефект върху икономическата активност.
Докато Китай отбеляза 9.3 и 9.5 % ръст през 2003 и 2004 съответно, то Индия записа ръст от 8.5% и 6.9% растеж за двете години.
"Ако приемем, че няма да има вътрешни или външни сътресения и политическа нестабилност, Индия би трябвало да може да поддържа реален БВП в границите на 7-7.5% за периода 2005-2007" се казва в доклада.
Нарастването ще бъде стимулирано от 2-4% ръст на селското стопанство в комбинация със 7.5-8% ръст в промишлеността и 8.5% за услугите.
Комитетът предвижда остатъка от тихооеканска Азия като цяло да се разрасне с 6.2% през 2005г., поради неблагоприятното влияние на трагедията след цунами-вълните и сътресенията в цените на пазара.
Очаква се също така Индия да се разраства по-бързо от своите съседи Пакистан (очакван ръст 6.6%), Шри Ланка (5-6%), Бангладеш (5.2%), Непал(4%) и Иран (7.1%). Само Бутан е обявен за страна с очакван ръст по-голям от този на Индия.
Комитетът предупреждава, че слабостта на външната среда за региона нараства с възможно повишение на инфлацията, ако световните цени на петрола останат високи през останалата част на годината.
Прогнозите на ООН са на база средни цени на петрола от 38 щ.д. на барел и нивото на икономическия растеж може да бъде понижено с нови 0.5%, ако цените на суровия петрол запазят стойността си от над 50 щ.д. за барел./www.news.google.com