Oживление на пазара на ипотечни кредити

07.10.2009 | 15:00
по статията работи:
Запитванията за кредити отбелязват ръст от 15%. На пазара се появяват и големи суми за покупка на луксозни имоти. Факт са случаи на финансиране до 80% от стойността на имота
Oживление на пазара на ипотечни кредити

Активността на кредитния пазар у нас се засилва, като запитванията за кредити отбелязват ръст от 15% за месец, а реализираните обеми нарастват не само заради по-големия брой, но и поради нарастващия размер на исканото финансиране. Това сочат наблюденията на екпертите от консултантската компания "КредитЦентър".

Банките влязоха в промоции, валидни до края на годината и предложиха на клиентите както по-ниски лихви, така и отстъпки при застраховането на имотите, 0% такса при погасяване със собствени средства и други ползи за клиентите. Спадът на лихвите в рамките на преференциалните оферти средно е между 0,2% и 0,8% при евровите и 0,5 и 1% при левовите вземания. Експертите от "КредитЦентър" обясняват оптимистичните нагласи на финансиращи организации и потребители с дългия период, който изтече от началото на кризата. В рамките на последната година всички субекти в икономическия живот успяха да проследят отражението на кризата, да измерят ефектите от нея и да стартират работа при новите условия. Към настоящия момент всички страни считат, че пазарът е по-стабилен и по-предвидим. Това кара клиентите да се чувстват по-спокойни в дългосрочен план и дава на банките основание да излязат с нови по-атрактивни предложения. Това не означава, че либерализмът, познат през 2007 година се е завърнал - все още клиентите трябва да отговарят на редица изисквания, за да получат финансиране и трябва да са наясно с това, коментират експертите.

Ръстът от 15% на запитванията доведе до ръст и на обработваните кредити. Пълното отражение на вълната на оптимизъм, допълнително засилена от възможността за договаряне на ниска цена на новозакупеното жилище, ще видим едва в края на годината, уточняват експертите. Важно е, че за да подкрепят нарастващото търсене, банките дадоха още една възможност за намаляване на стандартните лихви - все по-голяма част от тях предлагат натрупване на бонуси за ползвани други продукти или услуги в същата банка. Най-често това са разплащателни сметки, превод на работна заплата, депозит, картови сметки и др., които носят на клиента възможност да получи преференциална лихва по ипотечния си кредит. През последните месеци финансовите институции стават все по-отворени за индивидуални преговори и предложения, което улеснява и насърчава добрите клиенти да вземат решение за покупка.

Всичко това доведе до ръст на средния размер на отпуснатите ипотечни кредити и той се възстанови до нива от 32 609 евро при съотношение евро/лева за страната -  81/19, изчисляват от "КредитЦентър".

Добра новина е и засилването на активността не само в София. В градове като Стара Загора, Благоевград, Сливен, Ямбол, където месеци наред се реализираха единични сделки, показват признаци на съживяване. Търсенето е за по-малки суми при по-кратки срокове, но също показва връщане на доверието в пазара.

Въпреки че са изключително активни купувачи на пазара на жилища, възрастните потребители губят позиции на кредитния пазар. Най-силни продължават да са работещите хора със стабилни доходи, които могат да докажат запазване на личния си финансов статус, независимо от общото негативно влияние на кризата.

Кредити с размер над 70 000 и дори над 100 000 евро отново се появяват в статистиката, което е знак за съживяване на още един сектор - този на луксозните имоти. Купувачите са домакинства, за които икономическата логика не е чужда - от опит и в резултат на бизнес контактите си, те знаят, че сега е добро време за инвестиция и купуват мезонети, къщи или просто по-големи апартаменти на елитни локации. Финансирането дори при големите общи суми може да достигне до 70% от стойността на жилището. Но за да достигнат до отпускане на сумата, тази категория клиенти трябва да знае, че доказването на дългосрочна сигурност на приходите е ключов фактор.

Почти всички ипотечни кредити през септември са били за покупка на имот. За повечето клиенти това е и първо основно жилище. Кредити за покупка на парцели не са актуални, тъй като купувачите на парцели или разрушени къщички в близост до големите градове извършват сделките със събрани лични средства.

Макар и плахо, на пазара се появява финансиране между 70 и 80% от стойността на имота. Това са случаи най-често за имоти, чиято цена на покупка е по-ниска от средната за района и типа имот. Най-често купувачите на имоти търсят външно финансиране за около половината от цената.

Очакванията на "КредитЦентър" са до края на годината пазарът да запази нивата си като повече клиенти се възползват от промоционалните предложения на банките. Предстоящите месеци ще очертаят поведението на играчите и през следващата година. Ако тенденцията на стабилност се запази, в началото на следващата година можем да видим и по-масово увеличаване на процента финансиране. Най-оптимистичните прогнози са той да достигне 80% - 85% при обеми по-високи от тези през настоящата година, считат експертите.

 

 

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 17.05   1395 г. – Обединени унгаро-влашки войски нанасят поражение на османската армия при Ровине, Влашко. 1498 г. – Корабите на Васко да Гама достигат до Индия. 1555...